Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Якою була IJC18: підсумки Десятої всеукраїнської конференції розслідувачів

Команда ГО ІРРП організувала Десяту всеукраїнську конференцію журналістів-розслідувачів, що відбулася 07-09 грудня під Києвом.
У 2018 році конференція стала рекордною за усіма показниками (відносно також рекордного 2017-го року): кількості та географії учасників, кількості сесій та тривалості заходу, а також медійного охоплення.


Ключові цифри 

277 учасників та спікерів з України та ще 19 країн світу (Азербайджан, Білорусь, Болгарія, Велика Британія, Вірменія, Грузія, Данія, Казахстан, Канада, Киргизстан, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Росія, США, Чехія, Швеція). Це на 35% більше, ніж минулого року (було 206 учасників).

67 спікерів та модераторів виступили на конференції.

20 регіонів країни представляли українські учасники та учасниці.

28 конференц-заходів протягом трьох днів (24 тренінгових та дискусійних сесій, вітальне слово, офіційне відкриття, нагородження переможців двох конкурсів та підведення підсумків).

4 види додаткових сервісів отримали учасники конференції на ярмарці ресурсів (Ресурсний Центр ІРРП, Лабораторія цифрової безпеки, можливості youcontrol.com.ua та сервіси Bihus.info)

7500 переглядів зібрали прямі трансляції 11 секцій та відгуки учасників на Фейсбук-сторінці ІРРП. Відеозаписи усіх секцій будуть доступні зареєстрованим членам Ресурсного центру ІРРП для журналістів-розслідувачів.

Більше 121 тисячі користувачів соцмереж (Фейсбук, Інстаграм, Телеграм) охоплено повідомленнями про конференцію через акаунти ІРРП (анонсування, висвітлення під час та після події).

416 заявок на участь у конференції ми отримали у 2018 році. Це на 58% більше, ніж минулого року.

David Cay Johnston

Девід Кей Джонстон, ключовий спікер Десятої всеукраїнської конференції журналістів-розслідувачів

Вперше: вузька актуальна тема конференції

У 2018 році конференція була присвячена тематиці виборів та виборчого законодавства в контексті діяльності журналістів-розслідувачів. Вперше за роки проведення заходу ми обрали досить вузьку тему, надзвичайно актуальну для України, де в 2019 році очікується проведення президентських та парламентських виборів.
Учасники дізналися про особливості виборчого законодавства України; про фінансування партій і кандидатів в Україні і світі, сервіси та способи розслідування порушень у цій сфері; про виклики, що виникають перед розслідувачами в Україні та світі у передвиборчий період.
Ключовим спікером конференції виступив відомий розслідувач політичної корупції зі США Девід Кей Джонстон. Його промова була присвячена темі виборів в епоху фейків і постправди.

Загалом протягом трьох днів учасники конференції могли взяти участь у 28 конференц-заходах (24 тренінгових та дискусійних сесій, а також вітальне слово, офіційне відкриття, нагородження переможців двох конкурсів та підведення підсумків).Умови для мережування і співпраці

Українські та іноземні учасники (громадян інших країн було 15%, 41 особа) обмінювалися досвідом розслідувань політичної корупції та суспільно небезпечних зловживань у передвиборчий період. Окремі секції були присвячені роботі з відкритими даними та можливості міжнародної співпраці для проведення транскордонних розслідувань.
Розслідувачі отримали нагоду мережуватися з колегами задля проведення спільних транскордонних розслідувань, а також безпосередньо поспілкуватися з журналістами та експертами світового рівня (Девід Кей Джонстон, Гевін Різ, Джуліан Шер).
Усе це важливо для створення атмосфери міжнародної комунікаційної платформи для журналістів-розслідувачів, якою стала конференція у 2018 році.

Джуліан Шер під час майстер-класу з конфронтаційного інтерв’ю

Увага до етичних питань

На конференції вже традиційно обговорювалися етичні питання, які постають перед журналістами-розслідувачами. Цьогоріч вони стосувалися передвиборчого періоду та викликів.
Такі питання різною мірою висвітлювалися на 6 панелях (23% від загальної кількості):

 1. “Особливості виборчого законодавства під час президентських та парламентських виборів, робота медіа”;
 2. “Робота з витоками інформації – загрози та умови використання”;
 3. “Чого очікувати журналістам-розслідувачам у 2019 році? Ризики та виклики”;
 4. “Вибори в епоху нових технологій, фейків та пост-правди”;
 5. “Журналістська реальність під час виборів: проблемні питання та шляхи їх вирішення (міжнародний досвід)”
 6. “Викриття політичної корупції: чи можуть журналісти і НАБУ працювати разом?”

Велика увага до етичних проблем обумовлена зростанням викликів, що виникають перед журналістами та кращому розумінню особливостей практичного застосування нових знань та навичок.

Розвиток традицій 2017-го:

У 2018 році ми продовжили кілька започаткованих у 2017 році традицій.

 • більше повноцінних майстер-класів

  Наприклад, організували два повноцінних тригодинних майстер-класи та  ще чотири півторагодинних.

Пітер Ван Гьюїс, розслідувач Bellingcat

Гевін Різ (директор європейського офісу The Dart Center of Journalism and Trauma) провів майстер-клас з психологічної гігієни для розслідувачів.
Канадський експерт та медіа-тренер Джуліан Шер поділився секретами проведення конфронтаційного інтерв’ю.
Надзвичайно популярним виявився майстер-клас Пітера Ван Г’юіса (Bellingcat) про пошук людей у соцмережах.

  • співпраця з державними антикорупційними органами

Представники НАБУ (Національного антикорупційного бюро України) взяли участь у панельній дискусії “Викриття політичної корупції: чи можуть журналісти і НАБУ працювати разом?”, що виявилася досить гострою. Йшлося про особливості розслідування кримінальних проваджень, суб’єктами яких виступають народні депутати України; проблему відмов у відкритті кримінальних проваджень за результатами розслідувань, а також про ситуації, що заважали співпраці.

Вперше взяли участь у конференції і представники НАЗК (Національного агентства з питань запобігання корупції) – виступили у секції “Фінансування політичних партій і виборів в Україні: тенденції, часті порушення та відповідальність”.

   • ярмарок ресурсів

    Окрім основної програми, для учасників конференції були передбачені додаткові сервіси. Кожен міг отримати консультацію в Лабораторії цифрової безпеки, дізнатися, як долучитися до ініціатив ГО Bihus.Info, як користуватися сервісами YouControl та зареєструватися у Ресурсному центрі ІРРП для журналістів-розслідувачів.

Стіл сервісів Youcontrol.com.ua під час конференції


Вперше: позасекційне мережування за ініціативи n-vestigate

Ще один новий формат, втілений на конференції у 2018 році – можливість мережування для учасників проекту транскордонних розслідувань n-vestigate та усіх зацікавлених у цьому проекті.
Журналісти-розслідувачі дізналися про можливості проекту, познайомилися з організаторами, планували нові активності, визначалися з темами для розслідувань, обговорювали питання цифрової безпеки, комунікації та проектного менеджменту у транскордонній розслідувальній журналістиці.


Вперше: серед учасників – студенти, викладачі та активісти

У 2018 році ми вперше запросили до участі в заході не тільки журналістів-розслідувачів та експертів, а також студентів, викладачів та громадських активістів, чия діяльність пов’язана з журналістськими розслідуваннями.

Збільшення охоплення, нові канали і формати

У 2018 році ми вперше створили на сайті ІРРП окремі сторінки, присвячені конференції, де зібрали усю інформацію про програму та спікерів (українською)
https://irrp.org.ua/ijc18/

https://irrp.org.ua/ijc18/spikeri-ijc18/

Охоплення усіх публікацій, присвячених конференції (хештег #IJC18 ) на сторінці ІРРП та сторінці події значно зросло у порівнянні з 2017 роком та склало більше 121 тисячі користувачів соцмереж. Окрім того, учасники заходу написали кілька десятків відгуків про конференцію.
Анонси про захід публікували більше десяти партнерських інформаційних ресурсів (на своїх сайтах та у соцмережах).

Також вперше подію  активно висвітлювали на нових майданчиках: в Телеграм-каналі та на Інстаграм-сторінці ІРРП, де охоплення склало відповідно 5,2 тис та 5,4 тис користувачів.
Окрім онлайн-трансляцій окремих секцій, у 2018 році вже під час конференції ми запропонували користувачам соцмереж відгуки учасників у форматі стрімів, а також цікаві тези та професійні фото з заходу.


Лінки на ключові матеріали про конференцію на ресурсах ІРРП:

Подія у Фейсбуці 

Фотоальбом з анонсами спікерів 

Фотоальбом конференції

Сторінка конференції на сайті ІРРП 

Сторінка з переліком усіх спікерів на сайті ІРРП  

Програма англійською


У 2018 році конференція відбулася за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI), Politiken Fonden, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Internews, IREX та International Media Support (IMS), спільноти розслідувачів #n_ost, Інституту демократії, медіа та культурних обмінів (IDEM)

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16