Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Які фейки про коронавірус атакували українців: дослідження

З середини березня  в Україні поширювали 5 основних типів неправдивої інформації про коронавірус: конспірологічні теорії, фейки про ліки та медвироби, фейки про лікування, фейки проти України та фейки-жарти. Таку класифікацію запропонувала команда Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП) у дослідженні «По той бік пандемії: які фейки та маніпуляції атакували українців», презентація якого відбулася в четвер 30 липня. 

Щоб показати, як розвивається дезінформація про коронавірус, команда проаналізувала понад 1500 сумнівних повідомлень щодо COVID-19 від підписників сторінки «По той бік новин». На основі цих повідомлень на сайті www.coronafakes.com опубліковано більше 200 матеріалів, які пояснюють понад 300 маніпулятивних та неправдивих тез.

Автори дослідження говорять про кілька тенденцій розвитку дезінформації про коронавірус: фейки циклічні – тобто, одні і ті ж побрехеньки виникають з певним часовим проміжком, але у модифікованому вигляді. Фейки еволюціонують – тобто, розвиваються, стають складнішими, адже те, у що люди вірили у січні чи березні зараз уже сприймають як жарт. Тобто, в українців вибудовується певний імунітет до найпростіших фейків. Фейкові тези нашаровуються одна на іншу методом снігової кулі.  Якщо у березні в одному фейковому матеріалі була одна теза для спростування, то у травні – їх могло бути 10, 15 і навіть більше 20. 

«Такої кількості дезінформації впродовж короткого часу ми ще не бачили, – розповідає Альона Романюк, керівниця дослідження та редакторка кампанії «По той бік новин» (ІРРП). «Виникла ціла когорта псевдофахівців та диванних експертів, які не лише поширювали фейки, але й вдосконалювали їх та використовували в своїх цілях. Деякі фармацевтичні компанії – для просування ліків від коронавірусу, які насправді не лікують, бо ліків від коронавірусу наразі немає. Деякі блогери – для того, щоб заявити про себе і наростити аудиторію. Вони активно поширювали тези про лікування коронавірусу імбирем, парами горілки, уринотерапією та іншими методами, які не мають ефективності або можуть нашкодити здоров’ю. Деякі політики спекулювали темою задля піару, згадок у медіа та просування своїх інтересів», – додає вона. 

До основних причин такої кількості дезінформації автори дослідження відносять нерозуміння і нестачу пояснень, що таке коронавірус, недостатню кількістю офіційної інформації,  незлагоджену і недостатню комунікацію від органів влади. Це все призвело до нагнітання паніки.  В той час, як у людей було багато запитань, саме фейки давали прості і зрозумілі відповіді. Фейкомети посилалися на втаємниченість у певні процеси, а також апелювали до емоцій і нібито здорового глузду. 

В ІРРП прогнозують, що у майбутньому дезінформація про коронавірус не зникне. Вона розвиватиметься у 5 основних напрямках: конспірологія, фейки про лікарські засоби  і маніпуляції дослідженнями, неправда про способи лікування (зокрема народна та альтернативна медицина, яку найчастіше пропагують шахраї та псевдоексперти), фейки проти України та інші фейки, які нагнітають паніку. 

Контактна особа: Оксана Євтушенко irrp@ukr.net, Альона Романюк, info@coronafakes.com 

Завантажити дослідженняверстка розворотами (рекомендуємо), посторінкова верстка

Аналіз фейків та підготовку брошури здійснила команда ГО «Інститут розвитку регіональної преси» (ІРРП) за підтримки International Media Support (IMS) в рамках інформаційної кампанії з медіаграмотності «По той бік новин», яка проводиться ІРРП вже третій рік. 

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16