Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Як змусити читача здригнутися – поради зі сторітелінгу від Джеймса Марсона

“Пишіть коротко, читайте вірші, докопуйтесь до суті” – журналіст Wall Street Journal Джеймс Марсон поділився з українськими журналістами-розслідувачами прийомами написання історій за стандартами провідних світових видань.

Джеймс Марсон, заступник керівника московського бюро The Wall Street Journal провів у Києві тренінг на тему «Місія здійсненна: як написати легко про складне».
Тренінг відбувся 9-10  серпня 2018 року. Організатор – Інститут розвитку регіональної преси – ІРРП, за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС.

Тренер порадив українським журналістам завжди писати статті з награфом (абзац, що узагальнює зміст статті та пояснює, чому це важливо), шукати нові підходи до матеріалів про корупцію та писати короткими реченнями.

Пропонуємо тези з цього тренінгу.

Як писати цікаво

Good writting починається з хорошої теми, хороших спікерів і цитат.

Перші абзаци тексту – найважливіші. Якщо ви не можете їх сформулювати або написати, значить, у вас немає теми, а є каша, в якій читач зав`язне.

Домагайтеся ясності і легкого читання. Ми – гіди, які за руку ведуть читача по темі.

Щоб писати краще – читайте поезію, де кожне слово на своєму місці. Якщо прибрати або додати слово, вірш розвалиться.

Головний критерій пошуку теми – інтерес читача. Задайте собі чесне питання: хто буде це читати, крім вас і вашої мами? Що буде на виході: щось незвичайне, нове або повернення до гучної темі?

Змиріться: якщо тема не вистрілює – ваші зусилля пропадають. Ви не зможете добре написати історію, якщо не вистачає інформації або НЕ докопалися до суті.

В Україні часто грішать уявними експертами. Особливо багато політологів. Головна проблема України – у відсутності конкуренції і надмірній повазі до спікера. Чи треба в інтерв’ю використовувати конструкцію: «такий-то знайшов час для інтерв’ю нашому виданню”. Навіщо це розшаркування?

Інтерв’ю в форматі питання-відповідь цікаво з Папою Римським, Британської королевою і Дональдом Трампом.

Для всіх інших такий формат – завелика честь. Навіть якщо ви поговорили з цікавим спікером – пишіть статтю і ставте під сумнів кожне слово.

Найпростіший спосіб написати історію про корупцію – вибрати приклад і на ньому розкрити тему.

Не забувайте про кікер – кінцівку тексту, в якому резюмуєте все найважливіше.

Kill your darling (вбивайте своє улюблене) – тобто цікаві цитати або шматки, які не лягають в основну канву. Все, що відволікає від головної теми – йде під ніж. Наприклад, коли ми з колегою працювали над статтею про Ельвіру Набіулліну (голову Центробанку) Росії, довелося обирати один з двох яскравих фактів, які свідчили про одне і те ж: 1. Охоронці знаходяться поруч з нею навіть в офісі банку, 2. На інтерв’ю вона прийшла в оточенні п’яти охоронців.

Пишіть свої історії в кращому місці і в найкращий час для вас. Це процес, схожий на хірургічну операцію. Я намагаюся працювати не вдома – там дитина, кішка. Люблю прокинутися о 6-7 ранку, випити кави і сісти за комп’ютер. Але немає універсального правила – прислухайтеся до себе.

Ви маєте писати історію так, щоб люди її читали.  Як вона написана – особливо важливо сьогодні, коли ми конкуруємо за увагу читача з сім’єю, телефоном та іншими гаджетами читача.

Журналісти мають розкладати і впорядковувати історії. Поширена помилка української журналістики – зібрати весь бекграунд вкінці. А ще оці звороти: до речі, раніше, нагадуємо. Смішно читати в фіналі історії: до речі, ця людина – вбивця.

Представляйте читачеві ваших героїв і компанії. Наприклад, якщо згадується компанія, то пишіть, коли заснована, скільки людина там працює, пояснюйте, чому це важливо. Не можна допускати, щоб у читача залишилися питання.

Редагуйте свої статті – я проходжу п’ять разів, адже ніхто краще мене не відредагує мій матеріал. В процесі запитуйте себе:  чи треба це слово, речення, абзац? Я завжди перевіряю слова статті за словниками, наприклад, по Thesaurus. Якщо використовую слово, значить, повинен знати його походження і значення. Так ми робимо статтю більш сфокусованою.

Пишіть коротко – це ж стаття, а не сценарій латиноамериканського серіалу.

Як вибудовувати історію

Структура статей в західній журналістиці незмінна: перше речення має містити інформацію що, де, і коли сталося. У другому реченні – подробиці, у третьому – місце для інтерпретацій.

Існують два види лідів – hard і soft (жорсткий і м`який). Перший починається словами «сьогодні відбулося». Другий починається з певного фрагменту тексту. Soft лід мало хто пише добре. Якщо цей елемент не пов’язаний з темою статті, виходить маячня, хоча журналісту може здаватися, що він другий Тарас Шевченко. Фрагмент «м’якого» ліда має яскраво ілюструвати тему статті.

Якщо стаття починається з «м’якого» ліда, то добре було б, щоб закінчення було пов`язане з початком – це надає тексту закінченого вигляду.

В Україні дуже мало використовують натграф (Natgraf) – абзац після ліда, де читачеві пояснюють, чому він повинен продовжувати читати статтю. Чому це важливо для читача, міста, країни? У розслідуваннях саме натграф пояснює важливість теми.

Моя дружина – родом з Бердичева (Житомирська область). У цьому місті є завод «Прогрес», який продовжує продавати свою продукцію Росії. Я писав у своїй статті, що в Бердичеві знесли пам’ятник Леніну, закрили Сбербанк, але гендиректор в 2015 році все одно шукав клієнтів у Росії. Посил натграфа – чи вийде у України, яка регулярно отримує транші МВФ, перепрофілювати економіку.

Краща цитата в тексті історії (суперцитата) – від головного героя. Суперцитата йде після натграфа. Вона повинна бути цікавою і говорити про те, як почувається герой, а не містити перерахування дій. Всі перерахування та описи переводите в непряму мову. До речі, цитата також демонструє ваше ставлення до спікера.

Слідкуйте за ритмом. Коротке речення вражає читача і змушує здригнутися.

Кікер – це кінцівка тексту. Вона нагадує читачеві про те, що було на початку.

Де шукати теми

Часто теми знаходяться в соцмережах. Так я знайшов історію про російського солдата, уродженця депресивного міста Азбест, убитого в Сирії. На війну його найняла приватна військова компанія «Вагнер». Повідомлення про смерть написала місцева опозиціонерка в Фейсбуці, яка виступила для мене провідником у цій історії та познайомила з друзями і родичами.

В Україні топ-тема – корупція, але читач втомився від цієї теми. Чому саме цей випадок важливий, які наслідки корупції? Що я як житель України втрачу від цих зловживань? Часто українські розслідувачі упускають ці питання.

В Україні багато пишуть про політику, але концентруються власне на політиці. Свіжий приклад – всі написали про зростанню рейтингу Гриценка.  Але ніхто так і не написав – хто вони – нові виборці Гриценко, чому вони готові за нього проголосувати і що змінилося в суспільстві.

В Україні багато гідних журналістів-розслідувачів, які пишуть чудові історії. Я захоплююся роботою Світлани Мартинець, яка викрила доктора Пі.

Нікому не давайте читати свої тексти до публікації. Тільки після.

___________________

Проект реалізовується в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Її імплементацією займається Данська агенція з міжнародного розвитку (DANIDA).

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-547-22-33