Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Як провести розслідування і вижити – сербські розслідувачі розповіли на тренінгу з фізичної безпеки

Де і як проводити інтерв’ю з небезпечними людьми, кого попереджати про такі зустрічі, як поводитися з «серійними» фігурантами розслідувань, як виявити приховані камери у приміщенні, – ці теми та багато інших обговорювали учасники тренінгу з фізичної безпеки, що відбувся 29-30 липня у Києві.

Цей тренінг був третім, завершальним елементом тримодульного тренінгу з безпеки для журналістів-розслідувачів. Перших два модулі були присвячені відповідно питанням правової та цифрової безпеки.

Загалом у тримодульному тренінгу з безпеки взяли участь 24 журналісти з десяти регіонів України (перший модуль – 11 учасників, другий – 10, третій – 13, певні учасники взяли участь лише в одному-двох модулях).

Тренери – сербські розслідувачі

Про фізичну безпеку українським журналістам розповідали сербські журналісти-розслідувачі Стеван Дойчинович та Павле Петровіч.
Стеван Дойчинович – головний редактор сербського журналістського об’єднання з дослідження злочинності та корупції KRIK, автор книги про роль балканської мафії у міжнародній контрабанді кокаїну. регіональний редактор Центру з дослідження організованої злочинності та корупції (Organized Crime and Corruption Reporting Project, OCCRP) у країнах Східної Європи та Центральної Азії.

Павле Петровіч – журналіст-розслідувач сербського журналістського об’єднання з дослідження злочинності та корупції KRIK, працював із OCCRP як журналіст-розслідувач та спеціаліст з безпеки. З 2009 року викладає Soko Combat System (система самозахисту, яку людина опановує за короткий термін в реальних умовах життя з урахуванням своїх фізичних даних).

Журналіст захищає джерела та своє розслідування

Подробиці цього тренінгу не розголошуються, адже фактично йшлося про те, як журналісту зробити круте розслідування та вижити.

– Журналіст захищає не тільки себе, – підкреслив Стеван Дойчинович. – Перш за все журналіст захищає свої джерела та своє розслідування, щоб мати можливість його провести. Журналіст може бути надто заглиблений у свою історію, щоб оцінити рівень небезпеки, саме тому великою мірою відповідальність за його безпеку, як і за всю історію несе редактор.

На думку експерта, журналістам сьогодні потрібні знання з безпеки в цілому: які засоби комунікації використовувати, як захищати інформацію, як уникати стеження, як захистити свій офіс. Прийоми самооборони – це добре, але найчастіше журналісти гинуть від рук професійних убивць. Набагато важливіше дотримуватися правил безпеки як у роботі, так і в особистому житті, запобігти можливим небезпекам.

“Не надто довіряйте джерелам”

На прохання дати найважливішу пораду з безпеки українським журналістам Стеван Дойчинович порадив не надто довіряти своїм джерелам, особливо у спецслужбах – «саме непевні джерела можуть наражати вас на небезпеку», підкреслив він.
Три найголовніші передумови безпеки для журналіста, на думку Павле Петровіча: це усвідомлювати загрози, завжди тримати в курсі свого редактора та діяти обережно.
– Якщо ви зрозуміли, що за вами стежать – не панікуйте та повідомте вашого редактора про це та правоохоронні органи. Помилки у цій ситуація – намагатися сконтактувати з тим, хто стежить, пробувати самостійно з`ясувати, що відбувається і хто за цим стоїть.
Кілька підказок з особистої безпеки журналістам все ж таки є у відгуках учасників та учасниць цього тренінгу.

Дивіться також поради учасників, що побували на тренінгу з цифрової безпеки, а також прочитайте пам`ятку з основ правової безпеки журналістів, яку підготувала медіа-юристка Людмила Панкратова.

Проект реалізовується в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Її імплементацією займається Данська агенція з міжнародного розвитку (DANIDA).

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-547-22-33