Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Вечір викривального кіно у Маріуполі: як це було

Останньої суботи травня в Маріуполі відбувся вечір журналістських розслідувань. На перегляд фільмів у вільний простір “Халабуда” зібралося близько 50 людей, здебільшого це були громадські активісти, журналісти та люди, які хочуть зрозуміть суть корупційних схем і протидіяти їм. Спілкуватися з маріупольцями приїхали журналісти провідних українських розслідувальних редакцій: Валерія Єгошина з програми “Схеми:корупція в деталях” (Радіо Свобода), Олена Логінова (Слідство.Інфо), Анатолій Остапенко (Bihus.info). Усі вони – автори резонансних розслідувань, які й представляли під час вечора. А про те, як результати розслідувань можуть служити на користь громади, розповідав Дмитро Булах, керівник і засновник Харківського антикорупційного центру. Маріуполь — це український форпост на Сході. Тут надзвичайно мало журналістських розслідувань, але вони вкрай потрібні. Ми хочемо дати людям можливість поспілкуватися з провідними журналістами-розслідувачами, сформувати запит на такі матеріали в містян і зацікавити журналістів проводити власні розслідування», — пояснює мету заходу Інна Гадзинська, координаторка проекту, який втілює ГО “Інститут розвитку регіональної преси” (ІРРП) за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС. Першим у програмі вечора став фільм “П дав добро” Валерії Єгошиної. Матеріал розкриває корупційну схему в енергетиці і пояснює роль у ній найближчого соратника тодішнього глави держави Ігоря Кононенка.
  • Отже вони просто крали гроші через фірму прокладку? — здивовано підсумовав один із глядачів після перегляду.
  • Правильно, — відповідає авторка. Валерія Єгошина впевнена, що в регіонах потрібно показувати конкретні приклади розслідувань, надихати людей, аби вони долучалися до змін на місцях.
Анатолій Остапенко з агенції Bihus.info розповів, як робити розслідування, слідкуючи за родичами чиновників в соцмережах.  Маріупольці побачили розслідування про сильного господарника, харківського міського голову Геннадія Кернеса «Голий король». Дослідивши Інстаграм-сторінку цивільної дружини Кернеса, журналіст визначив готелі, де відпочиває родина харківського міського голови та будинок, де найімовірніше проживав її син. «Цей матеріал показує, як йому байдуже на закони. Він не декларує ні цивільну дружину, ні бізнес, ні статки — нічого, — каже автор і додає: — такі розслідування показують, куди і на що чиновники та політики витрачають вкрадені гроші». Дмитро Булах — засновник Харківського антикорупційного центру продемонстрував, як за допомогою журналістських розслідувань можна боротися за права у своєму місті – на прикладі історії, як жителі кількох громад на Харківщині відвоювали вільний доступ до водойм.
  • Щоб відбулися зміни, громадяни мають вперто і наполегливо за них боротися, – підкреслив Булах.
Не всі глядачі досиділи до кінця чотиригодинного кіновечора: хтось виходив, хтось приєднувався до перегляду. Останнім у програмі цього дня був фільм “Гандзюк – системне вбивство”, який викликав значну дискусію серед гостей заходу: не тільки про те, хто винен у смерті херсонської активістки, але й про те, чи достатньо було зроблено для порятунку її життя і чи має хтось за це понести відповідальність. Одна з авторів фільму, журналістка OCCRP та Слідство.Інфо Олена Логінова розповіла, як журналісти проводили власне розслідування убивства Катерини Гандзюк. – Такий вечір — це можливість поспілкуватися з авторами, відслідкувати, як саме працював журналіст над темою, які методи використав і що аналізував, – поділилася своїми враженнями після перегляду Олена Соколова, журналістка місцевого сайту.  
  • Мені було надзвичайно цікаво, – поділився враженнями ще один гість вечора, Олександр, мешканець Маріуполя. – Я розумію, що людей надзвичайно складно витягнути на такі події, але це дуже важливо. Адже всього в 50 км від міста – воєнні дії”.
  Авторка: Ольга Гордійчук Проект реалізовується в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Її імплементацією займається Данська агенція з міжнародного розвитку (DANIDA).  

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16