Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Що ми робили у ІРРП у першій половині 2020 року?

Перші шість місяців 2020 року пролетіли дуже швидко. Розпочався карантин, який триває й досі.
Найцікавіше з того, що ми встригли зробити до тотального #залишаюсявдома та вже під час – читайте у нашому дайджесті!

По-перше, ми збільшили нашу аудиторію: тепер на Facebook нас читають майже 7000 людей, у Telegram – більше 470, а у Instagram – більше 640! Нашу щотижневу розсилку наразі отримують більше 2400 підписників.

Поза проєктами:

На початку 2020 року ми започаткували нову рубрику на нашій офіційній Facebook-сторінці: “Моя історія успіху”.  Тепер кожного тижня у четвер о 10.00 на сторінці ІРРП з’являється нова історія людини, якій так чи інакше ми допомогли у її нелегкій журналістській справі. Ось так виглядають наші історії:


До дня журналіста ми також організували та провели 8 вебінарів для журналістів-розсідувачів в рамках спецпроєкту “Так ми розслідуємо”!

1. Pavlo Lisnychenko з Центр медіарозслідувань “Прозоро” розказав як розслідувати махінації в публічних закупівлях;
2. Екатерина Рождественская з Запорожский центр расследований розповіла як проводить екологічні розслідування;
3.  Oleksandra Gubytska з Наші гроші. Львів показав як перевіряє законність будівництва та розслідує забудовників;
4.  Maksym Savchuk зі Схеми: корупція в деталях – RFERL розказав як він розслідував російський бізнес українських політиків;
5.  Катерина Лихогляд зі Слідство.Інфо поділилася досвідом розслідувань криміналу та зловживань в місцях несвободи;
6.  Alex Yarylchenko з DOZORRO розповів як розслідувати роботу закладів вищої освіти та керівництва вишів;
7.  Юрій Горбач (Yurii Horbach) з Сила правди покаpзав як розслідувати політичні фінанси в регіонах;
8.  Анна Калаур (Ann Kalaur) з Четверта влада надала покроковий алгоритм як “створити” кандидата в депутати, щоб перевірити місцеві медіа на “джинсування”.

Загалом вебінари зібрали більше 6000 переглядів!


Тепер детальніше по проєктах!


Медіаграмотність: тренінги і вебінари

Взимку ІРРП провів відкритий Конкурс «Час розслідувати» для локальних та гіперлокальних ЗМІ. Було отримано 50 заявок. Перемогли 4 редакції:

За перші пів року 2020 вже була опублікована низка журналістських розслідувань, проведених у рамках даного проєкту.  Ось розслідування, яке стало першим:

Тільки на сторінці ІРРП у Facebook охоплення аудиторії з анонсом цього розслідування сягнуло 1000 осіб.


Також ГО ІРРП провела три вебінари з циклу:

1.“Робота журналістів в умовах пандемії та запровадженого карантину в Україні: юридичний аспект” (чи має право журналіст бути присутнім на засіданнях ОМС під час карантинних заходів?; обмеження присутності журналістів у судових засіданнях; правовий режим надзвичайного стану: які права не можуть бути обмежені; що робити, щоб захистити свої права).

Спікерка: Людмила Панкратова

2.“Робота журналістів в умовах пандемії та запровадженого карантину в Україні комунікаційний аспект” (як писати новини про коронавірус так, щоб не сіяти паніку?; як знаходити релевантних експертів? що можна зробити для вирішення проблеми дезінформації, пов’язаної з кризою COVID-19?)

Спікерка: Альона Романюк

3.“Робота журналістів в умовах пандемії та запровадженого карантину в Україні: трудові права” (які підстави для звільнення можуть бути використані роботодавцем; правомірність звільнення: можливі варіанти та порядок оформлення. Які можуть бути підстави розірвання трудового договору?; які можливості надає держава у зв’язку з карантинними заходами та як їх використати?;  що роботи ФОПам та які можливості надає держава у випадку з самозайнятими особами та підприємцями?).

Спікерка: Людмила Панкратова

Загалом ці вебінари на YouYube каналі переглянули більше 230 людей.


Двомодульну навчальну програму «Тематика поводження з відходами та альтернативної енергетики в журналістських публікаціях» ми організували і провели ще до карантиту за підтримки FOJO Media Institute (Швеція).

Учасники залишилися задоволеними навчальною програмою та активно залишали свої відгуки у соціальних мережах. Ось тільки деякі з них:

Done.Тепер вмію і знаю багато нового про те як писати на екологічні теми.Дякую ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси за зміст, емоції, мотивацію

Posted by Олена Горобець on Friday, 13 March 2020

Дякую ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси за важливий досвід, цікаві знайомства та екознання!

Posted by Алёна Семко on Friday, 13 March 2020


Також цієї весни експертна комісія оголосила переможців конкурсу «Найкращий матеріал з екологічної та природоохоронної сфер».

Всього до участі були допущені 55 робіт, з яких 4 набрали приблизно однакову кількість балів, тому ми й маємо 4 переможця!

Найвищі бали набрали такі роботи:

“Сміття на мільйон. Старі звалища влітатимуть громадам у копієчку”, – автор Олег Батурін, газета “Новий день”

“Как заработать на солнце”, – автор Олена Семко, газета “Бердянские ведомости”, сайт pro.berdiansk.biz

“Реконструкция и/или рекультивация: что планирует “Вельтум” на полигоне №1 и что должны знать запорожцы”, – автор Катерина Шевченко, Запорізький центр розслідувань

“Чому щороку в Україні горять заповідні дністровські плавні. Екологічна катастрофа, до якої звикли”, – автор Галина Халимоник, cайт bilyayivka.city.


У першому півріччі 2020 року ми організували і провели одноденний тренінг “Фінансова звітність підприємств для розслідувачів”.

Тренеркою виступала Антоніна Волкотруб – експертка у сфері розкриття структур корпоративної власності та використанню інформації державних реєстрів, бухгалтерського та податкового обліку. Керівниця аналітичного департаменту Громадської організації «Центр протидії корупції».

Ось і відгук однієї з учасниць:


Спростовуємо фейки: По той бік новин

Фейсбук-сторінка, на якій ми розвінчуємо найпопулярніші фейки, й надалі користується шаленою популярністю серед українських фейсбук-користувачів. І навіть більше: ця популярність постійно зростає.

Станом на 31 березня у “По той бін новин” – вже майже 45 тисяч підписників! Пости тільки у мережі Facebook прочитали понад 6 млн користувачів! Також команда запустила Клуб Фактчекерів “По той бік новин”, де створюємо завдання і запрошуємо учасників до обговорення, пошуку і перевірки інформації. На кінець червня там вже зарєстровано більше 800 учасників. На основі кейсів “По той бік новин” партнери із Інституту міста запустили масовий онлайн-курс “Качка-дезінформачка”.

А ще українські журналісти та фактчекери запустили спільну платформу з перевірки інформації про коронавірус – “По той бік пандемії”. На сайті зараз зібрано понад 100 перевірених матеріалів про Covid 19, які розподілені на фейки, маніпуляції та правду про пандемію.

Волонтерська ініціатива об’єднала журналістів, аналітиків та фактчекерів редакцій По той бік новин (ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси), БезБрехні (BezBrehni), Наші гроші. Львів, Кавун.City, Букви, а також незалежних фахівців-аналітиків із України та Німеччини. Якщо хочете доєднатися і спростовувати фейки та перевіряти інформацію – пишіть одразу Альона Романюк (Alyona Romanyuk).

Найпопулярніші публікації у 1-му кварталі від “По той бік новин” (максимальне охоплення – більше 200 тисяч людей):

Наразі проєкт підтримує IMS та Internews.

Гендерні проєкти: Повага. Кампанія проти сексизму в українських ЗМІ та політиці; Жінки – це 50 успіху україни

24 січня на сайті “Повага. Кампанія проти сексизму” запустили роботу з кнопкою “Повідомити про сексизм”.

Всі охочі тепер можуть поскаржитися на сексизм. Свої рекомендації щодо дій надаватимуть колеги з ЮрФєм на постійній основі. За мотивами отриманих скарг планується запустити серію публікації у соцмережах із порадами правниць щодо дій проти сексизму. Перша тема – як правильно фіксувати сексистську рекламу та скаржитися на неї.

Постійна авторка “Поваги” Ліза Кузьменко підготувала вперше в Україні інтерв’ю керівниці з публічної політики щодо України в Facebook app Катерини Крук (2015 переглядів). Раніше вона ніколи не спілкувалася з українськими медіа. В тексті йдеться, зокрема, й про те, як ефективно реагувати на сексистський контент на ФБ.

Досягнення проєкту:

Стаття ресурсу “Повага” про сплеск домашнього насильства з причини самоізоляції сімей/людей під час карантину – “У пастці будинку: що потрібно знати про сплеск домашнього насилля під час карантину” стала основою для ефіру Галини Скіпальської на Громадському радіо – “Наш телефон не замовкає з початку карантину зі скаргами про насильство”.

На сайті “Українська правда.Життя” за мотивами публікації “Поваги” вийшов матеріал “Що робити жертвам домашнього насилля у період карантину: контакти служб допомоги”.

“Повага” провела адвокацію ратифікації Стамбульської конвенції: запропонувала аудиторії лонгрід, який підготувала постійна авторка Поваги Ліза Кузьменко, де зібрала все, що стосується питання домашнього насильства та Стамбульської конвенції.

Альянс “Політична дія жінок” разом з громадськими правозахисними жіночими та феміністичними організаціями напрацювали “Звернення” та повторно запустили збір підписів щодо петиції на підтримку ратифікації Стамбульської конвенції. “Повага” та “Жінки – це 50% успіху України” долучилися до його підписання. Звернення набрало необхідну для розгляду кількість голосів – 26 тис + (з необхідних 25 тис.)


Успішною подією півріччя став кінопоказ документальної стрічки : Життя ікони правосуддя» в рамках 50% “FemMovieClub” + публічна дискусія після перегляду “За статевою ознакою. Жінки, правосуддя та можливість впливати на державні політики».

Досягнення проєкту:

Ключовою оффлайн-подією проєкту “Жінки – це 50% успіху України” була організована публічна дискусія “Гендерна політика у секторі безпеки і оборони” за участю представників Міністерства оборони України та Представництва НАТО в Україні. Також захід відвідали представниці ООН Жінки.

До команди 50% звертаються за експертними коментарями. Зокрема, через ФБ-сторінку 50% звернулася журналістка “Радіо Свобода” Еліна Сардалова, яка працювала над матеріалом “Штраф за материнство” і навантаження на карантині – про виклики для матерів у День матері” за коментарем від представниць проєкту 50% щодо дискримінації жінок та виклики перед жінками, які з’явилися під час карантину. Заступниця редакторки Вікторія Кобиляцька надала коментар. Матеріал на сайті “Радіо Свобода”.

За час карантину також провели низку вебінарів, зокрема:

Вебінар “Самопрезентація 2.0: ділова поведінка в політиці” від Анни Чаплигіної – фахівчині з етикету і моделювання поведінки, постійної тренерки ЕВА (European Business Association). 100 осіб зареєструвалися; 62 – взяли безпосередню участь онлайн.

Вебінар “Жіноче лідерство та емоційний інтелект: як говорити так, щоб чули саме те, що ви сказали” від психологині Ольги Луб’яної. 16 квітня (2020). Зареєстровано 204 особи; взяли участь 104 учасники.

Вебінар “Як ефективно комунікувати зі ЗМІ” від Вікторії Кобиляцької. 30 квітня (2020). Зареєстровано – 86 осіб; взяли участь – 53 особа.


Розслідувальна журналістика в Україні

У першому кварталі 2020 року завершилися спільні проєкти ГО «Інститут розвитку регіональної преси» з програмами «Схеми: корупція в деталях» («Нові розслідувачі: «Схеми в регіонах») та з “Bihus.info” («Нові розслідувачі в Bihus.Info»).

За цей час було опубліковано низку якісних розслідувать, зокрема:

LIVE | «СХЕМИ» №242

Другий випуск "Схем у регіонах" з Кіровоградщини, спільного проєкту ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси та Схеми: корупція в деталях – RFERL:✔ Золото для «аваківських»? Компанії, які пов'язують з оточенням Авакова, отримали родовища золота і танталу з порушенням процедури (Автор: Maksym Savchuk)Над матеріалом також працювали учасники проєкту «Схеми в регіонах»: Anastacia Komendantova, Кирилл Овсяный, Олена Мудра та Pavlo Lisnychenko.- о 20:30 на нашій Facebook-сторінці- о 21:45 в ефірі телеканалу «UA:Перший»

Posted by ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси on Thursday, 16 January 2020

🙏Богдан пішов! Хай живе справа Богдана!🧐Андрія Богдана зараз ви вже, певно, і не згадаєте! Він був колись давно до…

Posted by ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси on Monday, 30 March 2020


Також ми наповнювали наш Ресурсний центр цікавими та корисними матеріалами, наприклад:

😕Карантин продовжили. В принципі, ці два слова мали б вас вже загнати у тривалу депресію. Але СТОП! Зараз ми спробуємо…

Posted by ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси on Wednesday, 25 March 2020

😎А ми продовжуємо гідним контентом запрошувати вас відвідувати Ресурсний центр ІРРП, а головне підписуватися на наш…

Posted by ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси on Wednesday, 4 March 2020

А ще – створили Telegram-канал Ресурсного центру: “Читай Копай”.

Але, але, але… Що ми хочемо ще сказати! 31 березня завершився наш розслідувальний проєкт, який було реалізовано в рамках Антикорупційна ініціатива ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative, EUACI). (EUACI фінансується Європейським Союзом та співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії. За час свого існування разом із вами ми втілили значно більше, ніж можна і треба вмістити в один квартальний дайджест. Тому, тут ми залишимо Результати проєкту DANIDA у форматі інфографіки, аби ви могли дізнатися детальніше про нього у цифрах.


GIJN російською

Наші партнери з Глобальної мережі журналістів-розслідувачів спрямували всі зусилля, щоб навчити колег проводити розслідування і контролювати владу в умовах пандемії і карантину – не виходячи з дому. Ось здобутки «GIJN російською» за ці півроку:

– Зорганізували 5 вебінарів російською і переклали 6 вебінарів з англійської із серії «Розслідуємо пандемію» – з інструментами і лайфхаками від усесвітньовідомих журналістів-розслідувачів на теми:
– Онлайн-методи пошуку і OSINT.
– Збір, аналіз та візуалізація даних про пандемію.
– Верифікація і боротьба з дезінформацією.
– Оргрозвиток медіа і виживання журналістів-фрілансерів в епоху кризи.
– Просування історій в соцмережах.

Ці онлайн-уроки переглянули тисячі журналістів з 94 країн! Долучайтесь і ви: лінки на відео, конспекти і презентації викладені тут.

Опублікували 11 посібників і порадників, присвячених розслідуванню COVID-19 (і це тільки російською, а англомовних – ще більше!)

Расследуем пандемию COVID-19

Створили привабливий і дружній до користувачів інтерфейс Ресурсного центру.
Запустили інформаційну розсилку.
Майже на 2 тисячі збільшили аудиторію GIJN у соцмережах: Твіттер, Фейсбук і Телеграм.


Дякуємо за вашу цікавість до наших проєктів, співпрацю і коментарі. Не зупиняємося на досягнутому!

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16