Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Шалені півроку. Дайджест подій ІРРП за квітень – вересень 2018 року

Літо, сонце, відпочинок? Ні, не чули. Минулих півроку видалися для команди ІРРП цілком робочими. Ми провели  десять тренінгів (один з них – тримодульний), 6 вебінарів, майстер-клас, прес-конференцію, і кіновечір.
А ще – запустили інформаційну кампанію з медіаграмотності та проект з протидії дезінформації; підтримали громадську ініціативу щодо свободи інтернету і взяли участь в антикорупційному фестивалі.

Тільки цифри

  • 155 осіб (журналісти та блогери) побували на тренінгах ІРРП з квітня по вересень 2018 року.
  • 595 заявок  ми отримали на участь у тренінгах з відкритим конкурсним набором (а були ще й закриті – для учасників одного з проектів).
  • 45 днів склала сукупна тривалість тренінгів, організованих нашою командою за ці півроку.
  • 121 учасник взяв участь у наших вебінарах (плюс 718 переглядів трансляції на Фейсбук-сторінці).
  • 86 заяв про вчинення адміністративних та кримінальних порушень, пов`язаних з декларуванням посадовців підготували та направили в контролюючі органи юристи ІРРП.
  • 63 консультацій надали юристи журналістам та громадським активістам щодо перевірки декларацій на відповідність вимогам антикорупційного законодавства
  • 708 фейсбук-користувачів долучилися до групи Друзі ІРРП у Фейсбуці. Кількість прихильників сторінки ІРРП досягла 3990 осіб.

14 корисних новинок  у медіа-бібліотеці ІРРП

Алгоритм з менеджменту персоналу, який підготував медіа-тренер Олег Хоменок.
Комунікація та PR для НУО – суперконцентрат цінних порад від експерта Тараса Фролова.

Як змусити читача здригнутися – поради зі сторітелінгу від журналіста Wall Street Journal Джеймса Марсона

Правила фото- і відеозйомки для журналістів  та алгоритм дій журналіста при перешкоджанні професійній діальності – від медіа-юристки ІРРП Людмили Панкратової

Досвід ІРРП у зверненні до антикорупційних органів – запис вебінару Людмили Панкратової та Олександра Волошина.

Ефективна комунікація з антикорупційними органами – запис вебінару Олександра Лємєнова.

Основи правової безпеки для журналістів – пам`ятка від Людмили Панкратової.

Управління проектами – підбірка порад від Олега Хоменка та Ірини Негрєєвої.

Фінансовий менеджмент неурядових організацій від експертки Наталі Євченко.

Розкриття активів – інструменти і приклади вдалих розслідувань з усього світу (російською) – переклад посібника з розслідувальної журналістики на сайті GIJN російською.

Десять інструментів розслідувача, про які ви, можливо, не чули (російською) – стаття американської журналістки Саманти Сан для GIJN

Шість технологій для створення фейкових новин та прості інструменти для їх викриття (російською) – стаття української журналістки та експертки з фактчекінгу Ольги Юркової для GIJN російською.

Як розробити і зняти відеоісторію (частина друга) – корисні поради від Іво Бурума, австралійського журналіста, викладача і телепродюсера.

Ключові події та досягнення

За минулих півроку у нас трапилося кілька “вперше”. Ми вперше запустили проект, спрямований на підвищення рівня медіаграмотності в суспільстві.
Вперше взяли участь у антикорупційному фестивалі, де поспілкувалися з громадою та розповіли про свою діяльність.


Вперше провели кіновечір розслідувального кіно.

Вперше медіа-юристам вдалося домогтися безпрецедентного рішення Європейського суду з прав людини у справі захисту журналістських джерел.

Звичної роботи теж було багато – працювали над поточними проектами, спрямованими на розвиток журналістських розслідувань та посилення незалежних розслідувальних команд; послідовно працювали над відстоюванням гендерної рівності в суспільстві та започаткували два нові проекти:  “Re:start демократичний дискурс” та “Протидія дезінформації”.
Обидва – пов`язані з актуальними викликами для медіа і суспільства: протидією пропаганді та інформаційній агресії, фейкам, підвищенням рівня медіаграмотності, дотриманням медійниками професійних стандартів.

А ще – взялися формувати спільноту медіа-тренерів для співпраці з ІРРП та провели два тренінга для медіа-тренерів.

Гортайте далі, щоб дізнатися подробиці.

re:start демократичний дискурс

Ми втілюємо цей проект разом з німецькими партнерами – Європейським центром свободи преси та ЗМІ (ECPMF), м. Лейпциг, за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.
Проект спрямований на підвищення рівня медіаграмотності у південних та східних регіонах України, стартував у червні 2018 року (тривалість – 6 місяців).
В рамках проекту провели два восьмиденних тренінги у Бердянську – для журналістів та для блогерів, оголосили конкурс міні-грантів на матеріали з медіаграмотності, та розпочали інформаційну кампанію “По той бік новин”, спрямовану на боротьбу з маніпуляцією та фейками у медіа.


Протягом червня-вересня до спільноти, створеної у Фейсбуці, долучилося 650 осіб, охоплення протягом вересня склало більше 30 тисяч користувачів.
Яскравим стартом кампанії став експеримент, проведений з метою перевірити рівень дотримання журналістських стандартів.
Почитайте, як і чому кілька сотень українських ЗМІ опублікували фейкову новину про кульову блискавку. У вересні у південних та східних регіонах розпочалися лекції з медіагрмотності для студентів.

Проект з протидії дезінформації

Україна стала полігоном інформаційної війни, яку розв`язав Кремль у світовому інформаційному просторі”, – йдеться у доповіді одного з експертів, що виступив на міжнародній конференції «Дезінформація – сучасний виклик свободі медіа», що відбулася 28-29 серпня у вірменському місті Цахкадзор неподалік Єревану.

Саме на протидію пропаганді і дезінформації спрямований проект, який команда ІРРП впроваджує протягом другої половини 2018 року  спільно з Фондом «Демократичне суспільство Схід» та партнерами у Грузії та Вірменії.

Проект співфінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща в рамках програми польської співпраці з метою розвитку.
У проекті беруть участь 10 українських журналістів, 14 – вірменських та 9 грузинських.
Окрім конференції, у кожній з країн-учасниць (Україні, Вірменії та Грузії) відбулися триденні семінари, під час яких журналісти вивчали методологію дезінформації та напрацьовували засоби протидії. Найближчим часом очікується публікація та конкурс матеріалів на цю тему.

Антикорупційна ініціатива ЄС

Найтриваліший тренінг у цьому проекті за минулі півроку був присвячений усім аспектам безпеки журналістів-розслідувачів (цифрова, правова, фізична), що наразі є надзвичайно актуальним в умовах збільшення кількості випадків агресії щодо журналістів в Україні.

Безпеці журналістів навчали найкращі тренери – Ірина Чулівська та Максим Луночкін з Лабораторії цифрової безпеки; Людмила Панкратова – медіа-юристка ІРРП та відома адвокатеса; сербські журналісти Павле Петровіч і Стеван Дойчинович (експерти з фізичної безпеки).
Відео з відгуками про безпеку

Конкуренція за місце учасника на тренінгу з текстового сторітелінгу склала майже десять осіб на місце. І він того вартував. Джеймс Марсон, журналіст The Wall Street Journal розповів про західні стандарти історій у медіа (почитайте також конспект цього тренінгу у версії Детектора Медіа).

А ще були “Руйнівники корупції” – душевний вечір розслідувального кіно у Червонограді на Львівщині.

руйнівники корупції
Гості вечора простонеба подивитися чотири фільми-розслідування, створені провідними українськими журналістами-розслідувачами зібралося близько 80 осіб у центральному парку відпочинку Червонограда. Глядачі побачили роботи агенцій Слідство Інфо, Bihus.Info та редакцією програми «Схеми: корупція в деталях». Це була перша спроба познайомити глядачів та авторів розслідувань – і цей важливий діалог відбувся.

В рамках цього проекту у вересні спрацювала екстрена юридична підтримка, яку отримують українські журналісти-розслідувачі від медіа-юристів ІРРП в критичних ситуаціях. Група юристів-партнерів ІРРП на чолі з Людмилою Панкратовою домоглася, щоб Європейський суд з прав людини зобов’язав українську владу утриматися від доступу до будь-яких даних з телефону Наталки Седлецької, головної редакторки програми “Схеми: корупція в деталях”. По цій справі працювали юристи Анатолій Попов, Віра Крат та Сергій Заєць.

– Це рішення – запобіжний захід, винесений судом згідно так званого Правила 39, – пояснила Людмила Панкратова. – Воно застосовується у виняткових випадках – коли існує реальна загроза порушення прав людини, та непоправних наслідків.

Підтримка організаційного розвитку розслідувальних команд

У травні 2018 минув перших двох років реалізації цього масштабного проекту. 15 організацій-учасників, що отримують системну підтримку, за цих півроку дізналися про секрети ефективного управління проектами, менеджменту персоналу та основи успішних комунікацій.Вебінари, присвячені тайм-менеджменту та просуванню контенту були відкритими для всіх охочих, у кожному з них, окрім учасників проекту, взяли участь відповідно 24 та 65 осіб.
Корисні поради з усіх тренінгів поповнили медіа-бібліотеку на сайті ІРРП.

Проект “Декларації”

Вересень 2018 року став фінальним для проекту зі збору та перевірки декларацій посадовців, який втілювали юристи ІРРП.
Отже, підведені в кінці місяця підсумки проекту виглядають так:
– отримано 3343 декларації суб’єктів декларування за минулі роки, які були відсутні на сайті www.declaration.com.
– Направлено 1058 запитів про надання декларацій чиновників та посадовців до комунальних підприємств, прокуратури, суду, управлінь СБУ в регіонах, підприємств природних монополій та підприємств державного концерну Укроборонпрому.
– Подано 18 заяв до Уповноваженого ВР України з прав людини щодо притягнення до адміністративної відповідальності осіб винних у ненаданні відповіді на запити про декларації.

 • Подано 15 позовів про доступ до інформації до адміністративних судів.
 • Подано 133 заяви до антикорупційних органів щодо невідповідностей, виявлених у деклараціях.

Наші юристи не тільки аналізували декларації самостійно, але й ділилися своїми знаннями з журналістами, активістами та юристами – через тренінги, вебінари та консультації. Презентували також методологію з аналізу декларацій.
На шести тренінгах побували
88 осіб, 6 вебінарів переглянули 2666 разів, 98 разів медійники зверталися за консультаціями на цю тему.

З метою вдосконалення законодавства юристи ІРРПпідготували зміни  до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України для посилення боротьби з корупцією,  обговорили їх з колегами та експертами на закритій зустрічі та передали народним депутатам для внесення і прийняття у Верховній Раді.


Підтримуємо гендерну рівність у суспільстві

Основні зусилля у цій сфері протягом квітня-грудня 2018 року були спрямовані на розширення аудиторії проектів “Повага” та “Жінки – це 50% успіху України” – як на сайтах, так і в соціальних мережах.  Команди обох проектів оперативно реагували на виклики, залучали до кампанії публічних осіб, надавали можливість висловитися жінкам-політикиням, працювали над формуванням кола лояльних читачів та читачок, покращували якість контенту та дизайн сайтів.

Серед найпопулярніших матеріалів за цей період:

на сайті “Повага”:

Хто такі профеміністи і як чоловіки приймають фемінізм – матеріал за мотивами дискусії “Профеміністи”на Книжковому арсеналі, у якій відомі чоловіки говорили про гендерну рівність в Україні. Своїм прикладом показують, що проблема хвилює не тільки жінок

“Зараз усе більше чоловіків усвідомлюють, що гендерна рівність потрібна” – Андрій Куликов про гендерний баланс у роботі, суспільстві та повсякденному житті.

на сайті “Жінки – це 50 відсотків успіху України”:

«За 2,5 роки я не взяла жодного хабаря, не «порішала» жодного питання…» – виступ на медійному марафоні в Житомир Алли Квач, що керує містом Заліщики.

Також ми навчали медійників гендерній чуйності у журналістиці. У травні 2018 Ольга Веснянка та Микола Ябченко провели останній з циклу тренінгів на цю тему, які ІРРП організував за підтримки НДІ в рамках кампанії “Повага” проти дискримінації жінок у медіа та політиці. Його відвідала 21 особа.


У базі експерток “Спитай жінку” за минулих півроку додалося 23 експертки, активізувалася робота над верифікацією наявних контактів.

Важливий сигнал, що свідчить про успішність проектів з гендерної рівності: поява запиту від суспільства на тренінги з гендерної тематики, включення таких тем в публічні дискусії (на фестивалі Book Space у Дніпрі та на Book Forum у Львові).
Головну редакторку “Поваги” Ірину Славінську запрошували поділитися напрацюваннями проекту на тренінгах в Одесі, Краматорську та Сіверодонецьку.

Ще один позитивний момент – адекватна реакція директора автошколи на критику сексистської реклами: він вибачився, образливий плакат зняли.

GIJN російською

Представництво Глобальної мережі журналістів-розслідувачів (GIJN) для російськомовної аудиторії за минулих півроку опублікувало чимало перекладів порад та посібників для медійників (журналістів-розслідувачів) і не тільки. Найпопулярнішими матеріалами за цей період стала стаття Ольги Юркової про методологію і викриття фейків та підбірка інструментів та прикладів розслідувань про розкриття активів.
Слідкувати за корисними підбірками, які щоденно пропонує російська редакція GIJN (партнерський проект з ІРРП) можна на сторінці Глобальная сеть журналистов-расследователей у Фейсбуці, у телеграм-каналі та у Твіттері.

Що далі?

Ми вже почали підготовку до ювілейної Десятої всеукраїнської конференції журналістів-розслідувачів, яка відбудеться 7-9 грудня, триватиме три дні та буде великою мірою присвячена тематиці роботи журналістів-розслідувачів під час виборів. На початок жовтня маємо попередню програму та розпочали реєстрацію учасників.

Члени команди ІРРП під час антикорупційного фестивалю “Думкофест”

Партнери ІРРП, за підтримки яких ми втілюємо поточні проекти


 

 

 

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-547-22-33