Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Рекордна конференція розслідувачів, народження Ресурсного центру та інші події з життя ІРРП за жовтень-грудень 2018 року

Грудень для ІРРП – значить конференція. У 2018-му вона була ювілейна і рекордна. Але ж було життя й окрім щорічної зустрічі розслідувачів, хоча й на підготовку її знадобилося чимало сил і енергії усієї команди.
Були і чотири десятки публікацій про боротьбу з фейками і дезінформацією по всій Україні, і цікаві тренінги, і відкриті лекції, і престижна піар-нагорода.
Озирнемося і підсумуємо.

Отже, корисні новинки  у медіа-бібліотеці ІРРП:

 1. Як організувати ефективний тренінг – 7 порад від Олега Хоменка
 2. SMM-лайфхаки для медійників від Любові Багацької
 3. Як зробити вірусним відеоконтент для соцмереж – поради від Любові Багацької
 4. Реальний алгоритм перевірки електронних декларацій від юристів ІРРП
 5. Як запитувати, щоб вам відповідали – 5 порад журналістам від Джуліана Шера
 6. Поради з моніторингу та оцінки проектів від Ірини Негрєєвої
 7. Відеозапис лекції Дарини Шевченко про сторітелінг
 8. 12 порад зі сторітелінгу (записала Ольга Сіманович)

Детальніше про #IJC18

У 2018 році Десята всеукраїнська конференція журналістів-розслідувачів стала рекордною (відносно також рекордного 2017-го року): кількості та географії учасників, кількості сесій, тривалості заходу та медійного охоплення. Окрім можливості послухати спікерів світового рівня (Девід Кей Джонстон, Гевін Різ, Джуліан Шер), учасники отримали нагоду поспілкуватися з ними, обмінятися досвідом проведення журналістських розслідувань.


Ключові цифри

277 учасників та спікерів з України та ще 19 країн світу (Азербайджан, Білорусь, Болгарія, Велика Британія, Вірменія, Грузія, Данія, Казахстан, Канада, Киргизстан, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Росія, США, Чехія, Швеція). Це на 35% більше, ніж минулого року (було 206 учасників).
67 спікерів та модераторів виступили на конференції.
20 регіонів країни представляли українські учасники та учасниці.
28 конференц-заходів протягом трьох днів (24 тренінгових та дискусійних сесій, вітальне слово, офіційне відкриття, нагородження переможців двох конкурсів та підведення підсумків).
4 види додаткових сервісів отримали учасники конференції на ярмарці ресурсів (Ресурсний Центр ІРРП, Лабораторія цифрової безпеки, можливості youcontrol.com.ua та сервіси Bihus.info)

Дізнатися більше про підсумки конференції
Програма та лінки на стріми сесій
Перелік спікерів

Ключовий спікер конференції – відомий американський журналіст та письменник Девід Кей Джонстон – підкреслив у своєму відгуку, що такі конференції надзвичайно важливі для обміну досвідом між журналістами-розслідувачами, особливо в країнах, де займатися цим непросто.Серед знаних гостей були також директор Європейського офісу Дарт центру журналістики і травми Гевін Різ та відомий канадський медіа-тренер Джуліан Шер.
“Конференції, як оця – це промінь яскравого світла у темній частині світу, – сказав Джуліан Шер. – Той факт, що журналісти-розслідувачі збираються разом та обговорюють співпрацю є сигналом для урядовців, для суспільства, для організованої злочинності про те, що вони не мовчатимуть.Одразу після конференції Джуліан Шер провів одноденний тренінг з техніки інтерв’ю, а Гевін Різ – відкриту лекцію про психологічні аспекти роботи журналістів.

Ресурсний центр для журналістів-розслідувачів

Під час конференції ми презентували журналістам-розслідувачам новий портал – закритий онлайн-хаб для незалежних журналістів-розслідувачів, який ми наповнюємо корисними матеріалами та пропонуємо у якості захищеного майданчика для мережування й обговорення професійних тем.

Портал ще в стадії тестування (і ми будемо вдячні за повідомлення про баги), але на Ресурсному центрі вже можна:

 • дізнатися про базові правила цифрової безпеки для журналістів-розслідувачів,
 • почитати, як розслідувати порушення у сфері будівництва, як провести вдале інтерв’ю та не програти співрозмовнику, де шукати теми для проведення розслідування на медичну тему та як писати про медицину, щоб не нашкодити;
 • подивитися відео з Х Всеукраїнської конференції журналістів-розслідувачів (для тих, хто не любить дивитися – інформацію можна отримати у текстовому форматі;
 • скористатися базою контактів експертів – з цифрової безпеки, юристів з медіа-права та юристів медичного права;
 • звернутися за допомогою через Help desk (юридичні консультації, допублікаційні юридичні експертизи, редакційна підтримка);
 • знайти календар корисних подій;
 • спілкуватися та працювати з обраними колегами з інших медіа та регіонів над спільними розслідуваннями;
 • створити власну подію та запросити не неї колег, які зареєстровані у Ресурсному центрі;
 • додавати свої матеріали до бази журналістських розслідувань, щоб з ними мали можливість ознайомитися як колеги з інших регіонів, так і ширше коло читачів;
 • ділитися думками та інформацією у своїх блогах

Крім того, незабаром ми запустимо конкурс міні-грантів на проведення міжрегіональних розслідувань для зареєстрованих користувачів Ресурсного центру.

Інформація постійно оновлюється та розширюється! Цікаво? Приєднуйтесь!

Підтримка журналістських розслідувань з Антикорупційною ініціативою ЄС

Окрім конференції, у цьому проекті був крутий тренінг з SMM від Любові Багацької, яка нині працює у проекті “Настоящее время” у Празі, а раніше була онлайн-редакторкою програми “Схеми: корупція в деталях”.
Валентина Самар та Олег Хоменок провели 5-денний поглиблений тренінг з розслідувальної журналістики у Чернівцях. Це була крута можливість для учасників випробувати свої сили у командній роботі над реальними розслідуваннями.
Журналістка Марія Землянська разом з експертами у сфері охорони здоров’я провела тренінг з розслідувань у сфері медицини.

Дарина Шевченко, Олександр Волошин та Людмила Панкратова прийняли перші заліки у студентів Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. У першому семестрі вони викладали технології журналістських розслідувань та медіаправо. Продовжать викладати і в другому.

Вперше: фахова розмова юристів, правоохоронців і суддів про захист журналістів

Семінар «Справи про перешкоджання журналістській діяльності: досвід, практика, перспективи захисту» відбувся на початку жовтня у Києві з ініціативи медіа-юристів ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси за підтримки Проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та у партнерстві з  Інститутом Масової Інформації (ІМІ) та Платформою прав людини.


Медіа-юристці ІРРП Людмилі Панкратовій, яка ініціювала цей захід, вдалося зібрати на ньому близько 50 юристів з різних регіонів України, а також представників прокуратури та суддівського корпусу, слідчих та міжнародних експертів – задля предметної розмови про захист прав журналістів. Вперше в Україні фахова розмова на цю тему відбулася в такому форматі.
– Системна проблема в тому, що справи про напади на журналістів щодо високопосадовців або їхньої охорони не розслідують взагалі, або «пускають» по колу, – підкреслила Панкратова.

– Одна з ключових рекомендацій, що потребує врегулювання – розширення і вдосконалення визначення «професійної діяльності журналіста» згідно зі стандартами Ради Європи та прикладами інших країн (зокрема Сербії), – підкреслила Олена Литвиненко, заступниця Голови Офіс Ради Європи в Україні – Київ, відкриваючи захід.

Вона висловила сподівання, що рекомендації щодо безпеки журналістів, вироблені Радою Європи на основі експертизи українського кримінального законодавства, стануть у нагоді правозахисникам та журналістам.

Ольга Юрдига, суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Києва вважає, що громадським організаціям та юристам варто узагальнювати інформацію про порушення прав журналістів та налагодити взаємодію з Генпрокуратурою на підставі цих даних.

Французький юрист Девід Мір з Департаменту виконання рішень Європейського суду з прав людини зауважив, що фахова зустріч була надихаючою і висловив сподівання, що у правозахисників є всі шанси змінити ситуацію.

Оргрозвиток для розслідувальних команд

От уже півтора року 15 українських НГО разом “стають на ноги” разом з експертами ІРРП у проекті за підтримки Посольства Королівства Нідерланди в Україні (програма “МАТРА”). У четвертому кварталі учасники проекту дізналися з вебінарів про пошукову оптимізацію сайтів та цифрову безпеку. На тренінгах йшлося про моніторинг проектів та звітність у НГО.
За результатом кожного тренінгу в цьому проекті ми публікуємо тези. Якщо пропустили і найсвіжіші, і всі попередні – вам сюди.

re:start демократичний дискурс: злет і слава

У жовтні-грудні наш перший проект з медіаграмотності остаточно пішов у широкі маси.
По-перше, медійники у 8 регіонах України (здебільшого на півдні та сході) створили та оприлюднили 20 матеріалів, що допомагають читачам і глядачам розпізнавати маніпуляції, фейки та мислити критично.
Це були і роз’яснювальні статті на локальних і гіперлокальних інформаційних порталах, аналітичні матеріали у всеукраїнських медіа, відеосюжети місцевих блогерів та онлайн-квести на вміння розпізнавати фейки.По-друге,
у листопаді 9 журналістів і блогерів із Запорізької та Дніпропетровської областей побували в Німеччині, де ознайомилися з досвідом німецьких колег.По-третє,
аудиторія Фейсбук-сторінки “По той бік новин” сягнула 1,3 млн користувачів!
А все чому?
Тому що ми чітко і оперативно пояснюємо, що до чого. Наприклад, що означає воєнний стан та що насправді відбувається з виплатою декретних грошей.


І цілком логічно, що саме ця інформаційна кампанія отримала престижну премію “Зухвала піранья року” – за експеримент з новиною про кульові блискавки, який провела керівниця кампанії Альона Романюк у серпні минулого року.

Якщо ви пропустили цю історію – почитайте, вона того варта 
Проект, перший етап якого завершився в грудні, ми втілюємо разом з німецькими партнерами – Європейським центром свободи преси та ЗМІ (ECPMF), м. Лейпциг, за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Протидія дезінформації: підсумки і нагороди

Троє журналістів з різних куточків України у грудні отримали свої нагороди за підсумками конкурсу публікацій в рамках проекту “Протидія дезінформації” в інформаційному просторі України, Вірменії та Грузії.

1 місце: Анна Андрієвська, Анна Горпинич “По следам «Крымского титана»: где может повториться Армянск?”

2 місце: Сергій Старушко “Хто такі інтернет-тролі та боти і кому вони потрібні у Бердянську?”

3 місце: Тарас Зозулінський “Анти-Супрун: дезінформаційна війна проти очільника МОЗу”
Це був фінальний акорд піврічного проекту  «Протидія дезінформації в інформаційному просторі України, Вірменії та Грузії», який ми втілюємо разом з Фондом «Демократичне суспільство Схід» та партнерами з Польщі, Грузії та Вірменії (програма “Польська допомога”).

Публікації всіх учасників проекту від України можна прочитати тут.

Боротьба за гендерну рівність триває

У проектах “Повага” та “Жінки – це 50% успіху” теж відбулося багато цікавого: семінари і тренінги, Другий жіночий конгрес, участь у Парламентських слуханнях та конкурс “Жінка в медіа”, серія навчальних відео та зйомки циклу програм “Жіночі обличчя лідерства”.

Рекомендуємо подивитися промову редакторки “Поваги” Ірини Славінської в українському парламенті.

Конкурс ілюстраторів “Жінка в медіа” приніс чимало цікавих робіт, що відображають гендерну нерівність в суспільстві. Серед них і ось ця.
Топ-публікації на тему гендерної рівності у жовтні-грудні 2018:
Бути жінкою в СРСР або Рожева куртка для моєї мами
Новий закон про згвалтування. Що так налякало соцмережі?
Олена Трегуб: Реформаторів допускають у міністерства лише в «зелену» зону, де немає ресурсів і корупційних ризиків.

Загалом аудиторія проектів “Повага” та “Жінки – це 50% успіху” у жовтні-грудні 2018 року склала відповідно близько 400 тисяч та близько 200 тисяч онлайн-користувачів.

GIJN російською

Бібліотека російськомовного сайту Глобальної мережі журналістів-розслідувачів активно поповнюється новими корисними матеріалами. Справжнім хітом минулої осені стали 12 порад зі сторітелінгу від Іллі Лозовського (OCCRP), записані Ольгою Сіманович.
Також надзвичайно популярними були матеріали про інструменти інфографіки для “чайників” та боротьбу з фейками в Україні (від Ольги Юркової).

Приєднуйтеся до нас у соцмережах (Телеграм-канал, Фейсбук-сторінка, Інстаграм-аккаунт), слідкуйте за публікаціями на  сайті. Попереду ще багато цікавого. Про все, що відбувається в ІРРП, про наші проекти та новини ви можете дізнатися на нашому, а також підписавшись на наші соціальні мережі.

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16