Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Презентуємо вам наші основні досягнення за жовтень-грудень 2019 року!

Представляємо вам результати нашої роботи за жовтень-грудень 2019 року. Повірте, непросто було відібрати найцікавіше.

ПОСИЛЕННЯ РОЗСЛІДУВАЛЬНОЇ ЖУРНАЛІСТИКИ НА РЕГІОНАЛЬНОМУ ТА ЛОКАЛЬНОМУ РІВНЯХ

У листопаді було розпочато два спецпроєкти “Нові розслідувачі: “Схеми в регіонах” та “Нові розслідувачі в Bihus.Info”. Метою цих спецпроєктів є навчання регіональних журналістів та журналісток найкращим практикам розслідувальної роботи для подальшої співпраці з програмою “Схеми: корупція в деталях” та можливого подальшого працевлаштування в редакції “Наші гроші з Денисом Бігусом” у Києві. Обидва спецпроєкти тривають і досі.

За цей час відбулися два авторські тренінги в Києві “Робота в програмі журналістських розслідувань “Схеми” та “Робота журналіста/ки на програмі “Наші гроші з Денисом Бігусом”; практичний навчальний візит до редакції Bihus.Info; два практичні тренінги під менторством Максима Савчука з програми “Схеми” в Сумах та Кропивницькому, а також опубліковано журналістські розслідування “Задзеркалля” (61,5 тисяч переглядів на YouTube-каналі Bihus.Info станом на 27.01.2020)

та “Оснащення для агресора” (25 тисяч переглядів на YouTube-каналі Радіо Свобода станом на 27.01.2020)

Також в рамках спецпроєкту було проведено спеціальний тренінг “Нові розслідувачі в Bihus.Info: день в НАБУ”, в рамках якого відбувся Quiz “Меми та міфи про НАБУ”, екскурсія Національним бюро, яка стосувалася історії розвитку та стану роботи органу.

Людмила Панкратова та Олег Хоменок провели для студентів/ок першого та другого курсу магістерської програми з журналістики Українського католицького університету авторські навчальні курси “Робота інвестигативних журналісток та журналістів з правовими ризиками” та “Журналістські розслідування” відповідно.

Також наразі продовжується спецпроєкт з менторської підтримки конвергентного медіа www.0629.com.ua (Маріуполь). За цей період було опубліковано два журналістських розслідування – “От борца за экологию до члена команды загрязнителя: как известный депутат зарабатывает миллионы на заказах городского совета” та “Наследство Владимира Бойко, или Зачем Мариуполю неприкасаемый долгострой”.

Завершено набір на триденний тренінг “Ефективна робота розслідувальної редакції”, що відбудеться в Школі журналістики Українського католицького університету в місті Львові. Тренер – Нільс Гансон, розслідувальний редактор відділу новин SVT та редактор програми Uppdrag gransknings.

В рамках проєкту медіаюристки ІРРП Людмила Панкратова та Оксана Максименюк провели 15 допублікаційних юридичних експертиз розслідувань таких редакцій, як “Схеми”, “Слідство.Інфо”, “20 хвилин”, “Наші гроші” та “UA:Суми”, зокрема сюжету “Надра на експорт” Альони Бояринової та Любомири Ремажевської. Також Олександр Волошин провів 8 фактчекінгів розслідувань агенції “Слідство.Інфо”, зокрема фільму “Тюрма можливостей” Катерини Лихогляд.

Фейсбук-сторінка “Розслідувано в Україні”

Ця наша сторінка створена для тих, хто хоче знати більше і осягнути глибини української корупції. На ній публікуються тільки незалежні розслідування з усіх куточків України.

Свіженькі досягнення цієї сторінки у цифрах:

Окремо хочемо виділити передріздв’яне розслідування журналістів BIHUS.info про одіозного Ківу, який мав сісти за грати за хабар, але уникнув в’язниці, бо показав довідку з психлікарні “Психдіагноз Киви: відмазка за хабар чи реальність”

та розслідування «під ялиночку» журналістів “Сила правди” про те, як відзначав день народження колишній головний лісівник України “VIP святкування в державному ресторані: як відзначали день народження екскерівника Держлісагентства”.

ІРРП «ЗА» ГЕНДЕРНУ РІВНІСТЬ У СУСПІЛЬСТВІ

Можемо конcтатувати, що інтерес до теми гендерної рівності продовжує зростати. Команду «Повага» і «Жінки – це 50% успіху України» інші медіа усе частіше запрошують висловлюватися на теми гендерної рівності, фемінітивів тощо.

«Повага»

Основну роботу кампанії “Повага” ми зосередили на співпраці з ВНЗ з метою сприяння освіті більш гендерно чутливих журналістів. Так, було проведено тренінги для двох груп студентів факультетів журналістики, філології, цифрових медіа та комунікацій у Полтаві та Одесі. Всього долучили до теми гендерночутливої журналістики 81 учасників.

Наразі вже два вузи (Полтава та Одеса) надіслали запит на проведення другого тренінгу з тими самими учасниками задля поглибленого вивчення цієї теми.

Серед найпопулярніших матеріалів за цей період, на нашу думку, є:

на сайті “Повага”:

“Українці, українець і люди… Уряд запропонував програму до 2025 року”

Матеріал про кожну і для кожної жінки, що навчалась у державній школі чи виші, пройшла один і той самий шлях, де система прискіпується до неї за її власне тіло. Про прийняття себе і власного тіла – колонка Ани Море.

“Хто-хто в Рукавичці живе? Історії жінок, які переховуються від сімейного насилля”

Матеріал про те, що чекає на жінку, яка втікає від домашнього насилля або лишається одна з дитиною без підтримки й даху над головою. «Повага» відвідала шелтер у Дніпрі, щоб показати, як там живуть жінки і їхні діти, які втікли від домашнього насилля й яким більше нікуди піти.

“Закон і відповідальність – все, що ви маєте знати про домашнє насильство”

Матеріал про 67% жінок в Україні, які зазнавали насильства й невтішну тенденцію того, що тільки 17% знають куди звертатися по допомогу. «Повага» відповіла на питання: що потрібно знати та чи справді закон працює?

Головне бази експерток «Спитай жінку»:

За наш насичений четвертий квартал 2019 року менеджерки бази експерток провели дві наукові вечірки: Від біології до виживання людства

та Настрій і гормони, на яких познайомили аудиторію “Поваги” з науковицями-експертками бази – тематика біологія та медицина.

Також у Києві пройшов Третій Український Жіночий Конгрес, що став майданчиком для обговорення політики рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Третій Український Жіночий Конгрес – це 700 учасників/ць, успішних жінок і чоловіків, 69 топ-спікерів/ок і 9 дискусійних платформ.

«Жінки – це 50% успіху України»

Команда продовжує активно працювати, а саме висвітлювати:
– заходи, присвячени участі жінок у політиці, зокрема Третього українського жіночого конгресу;
– призначення жінок на урядові посади першого ешелону: у 4-му кварталі це було призначення жінки, Санни Марін, прем’єркою Фінляндії; Христі Фріланд – прем’єркою Канади, Софі Вільмс – Бельгії;
– результати виборів у низці країн та гендерний склад новообраних парламентів.
Тенденція, яку ми констатуємо – збільшення числа депутаток (у 4-му кварталі ми писали про Руанду, Канаду, Швейцарію, Британію, де обрано рекордну кількість жінок-депутаток);
– утворення нових державних органів, які займатимуться питаннями гендерної рівності (Центр гендерних компетенцій у секторі безпеки й оборони);
– інформування про зміни у законодавстві щодо жінок (ухвалення закону 2260, що погіршує умови праці вагітних держслужбовиць, та тих, хто має малолітніх дітей).

Серед найпопулярніших матеріалів за цей період, на думку редакції, є:

на сайті «Жінки – це 50% успіху України»:

“Закон 2260: Тепер вагітних держслужбовиць можна звільняти?”

Матеріал-аналіз положень ухваленого Верховною Радою закону 2260, згідно з якими заборона звільняти вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу більше не діятиме для державних службовиць.

“Катерина Павліченко: «Я збираюся провести у МВС гендерний аудит»”

Матеріал-інтерв’ю з  Катериною Павліченко, яка наприкінці вересня стала заступницею міністра внутрішніх справ.

“Людмила Мариніна, Рівненська облрада: Я йшла до ради, щоб побудувати в селі нову школу.”

Матеріал-інтерв’ю з депутаткою Рівненської обласної ради Людмилою Мариніною, яка вперше пройшла до ради в 2015 році по списку «Батьківщини». Вона є також директоркою найбільшої сільської школи на Рівненщині.

МЕДІЙНА ПРОГРАМА В УКРАЇНІ

Основним нашим завданням у рамках даного проєкту було збільшення високоякісного цікавого контенту по всій теріториї Україні  та сприяння впровадженню найважливіших медіареформ.

Загалом ми провели 3 тренінги для журналістів-розслідувачів, а це 7 тренінгових днів для 49 журналістів\ток щодо мультимедійних інструментів, відео- та сторітелінгу та роботи з відкритими даними, а саме:

  • тренінг для журналістів, що починають працювати у жанрі журналістських розслідувань “Сторітелінг у журналістських розслідуваннях”. Тренери: Євгенія Моторевська, Максим Опанасенко, Марина Ансіфорова; Дводенний тренінг був орієнтований на журналістів (-ок), які лише починають професійну діяльність. 

Та це буде просто вогонь, а не історія! Тренінг зі сторітелінгу у розслідуваннях від журналістів BIHUS.info та Слідство.Інфо #іррптренінг #іррпнавчаєМедійна Програма, Internews

Posted by ІРРП – Інститут розвитку регіональної преси on Saturday, 9 November 2019

Відтак, основний акцент програми тренінгу стояв на теоретичній та демонстраційній складовій. Для учасників також було передбачено короткий практичний блок, під час якого вони мали змогу випробувати отримані знання.

Тренінг для досвідчених журналіcтів-розслідувачів “Сторітелінг у журналістських розслідуваннях”. Тренери: Євгенія Моторевська, Максим Опанасенко, Марина Ансіфорова; Дводенний тренінг був орієнтований на більш досвідчених працівників медіасфери. Відтак, умовно його обуло розділено на теоретичний та практичний блоки (відповідно, перший та другий день).

Теоретична частина стосувалася типових помилок, який припускаються журналісти в процесі формуванні власних історій, практичних порад та лайфхаків. Велика практична частина передбачала роботу учасників в малих групах зі складним аналітичним текстом.

Наступний тренінг був для журналістів, переважно, регіональних ЗМІ,  – «Технології розслідування зловживань у природоохоронній і екологічній сферах». Тренери та експерти: Тетяна Рихтун, Наталя Кокоріна, Тетяна Лампіка, Ярослав Чепурний, Тетяна Омельяненко, Олег Оганов, Кирило Косоуров, Володимир Борейко. Всі учасники триденного тренінгу були вмотивовані і обізнані з екологічними проблемами свого регіону. Досвід в журналістиці, а тим більше в журналістських розслідуваннях у них був різний, і це вплинуло на побудову програми.

КОНФЕРЕНЦІЯ #IJC19

Команда ІРРП організувала 11 Всеукраїнську конференцію журналістів-розслідувачів, що відбулася 13-15 грудня. У 2019 році конференція знову стала рекордною за кількістю учасників. Ось тут знаходиться альбом з усіма фото з заходу. Заходьте і шукайте себе.

Темою конференції #IJC19 була “Журналістика розлідувань у новій медіареальності”:

– відкриті дані, глобальне стеження проти права на приватність;
– витоки та зливи проти засекречування та шифрування;
– нова модель споживання і комунікації:

– багатостороння комунікація на рівних,
– соцмережі; маніпуляції і дезінформація;
– вплив розслідувань;
– нові формати і задачі освіти для журналістів-розслідувачів;

– нові моделі фінансування розслідувальної журналістики.

Ось так ми відкривали конференцію??:

Ключові цифри

• 338 учасників (306 учасників та марафон спікерів Конференції IJC19 в Київській школі економіки, в якій взяли участь 32 учасники);
• учасники з України та 12 інших країн (США, Російська Федерація, Австрія, Болгарія, Грузія, Данія, Канада, Киргизстан, Латвія, Молдова, Нідерланди, Сербія). Це на 22% більше, ніж минулого року;
• 62 доповідачі та модератори виступили на конференції;
• 22 регіони представляли українські учасники: Київ , Львів , Запоріжжя, Рівне , Волинь, Одеса, Дніпро, Вінниця, Полтава, Харків, Миколаїв, Херсон, Черкаси, Донецьк, Суми, Івано-Франківськ, Кіровоград, Хмельницький, Житомир, Луганськ, Чернівці, Закарпаття;
• 25 треків конференції протягом трьох днів;
• 8 додаткових заходів.

Програма конференції

Повний перелік спікерів

Дізнатися більше про підсумки конференції

Ключовий спікер конференції –Чарльз Льюїс, відомий американський журналіст-розслідувач, продюсер програми 60 Minutes на каналах ABC News та CBS News, володар численних професійних нагород, засновник двох потужних журналістських організацій, що виграли Пулітцерівські премії: The Center for Public Integrity (Центру Громадської доброчесності) та The International Consortium of Investigative Journalists (Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів).

GIJN російською

Представництво Глобальної мережі журналістів-розслідувачів (GIJN) для російськомовної аудиторії за попередній квартал опублікувало чимало цікавої та корисної інформації для медійників (журналістів-розслідувачів) і не тільки. Один із найпопулярніших матеріалів за цей період – публікація “Как журналисту избежать психической травмы. Тактика «До – Во время – После»”. Публікація представляю собою підбірку корисних порад для журналістів, записаних під час 11th Global Investigative Journalism Conference.

Також дуже корисною для читачів виявилася публікація “8 інсайтів з #GIJN2019: пошук в Інстаграмі, аналіз тіней та сервіси для розвідки”.

“RE:START DEMOCRATIC DISCOURSE – 2”

В рамках проєкту “re:start демократичний дискурс” протягом жовтня-листопада 2019 року було опубліковано 23 матеріали у 8 регіонах України. Далі буде.

«По той бік новин»

Фейсбук-сторінка, на якій ми розвінчуємо найпопулярніші фейки, продовжує користуватися шаленою популярністю серед українських фейсбук-користувачів. Щомісяця спростовується не менше 20 фейків або маніпуляцій.

Протягом вересня-листопада у Херсонській та Миколаївській областях проведено 20 лекцій з медіаграмотності для школрів, студентів, викладачів, громадян, які прослухали близько 920 слухачів.

16-22 листопада група з 11 українських журналістів та громадських активістів з південних та східних регіонів України побувала у навчальній поїздці у Німеччині. Серед них – учасники тренінгів, які проводила команда  ІРРП минулого літа в Генічеську.

Ось тут відгуки тих, хто побував у Німеччині в рамках даної поїздки.

Конференція “Як уникати поширення фейків та не піддаватися маніпуляціям” відбулася 8 листопада у Києві.

На ній зібралося 86 учасників, учасниць та спікерів з 17 регіонів України, а також з Німеччини: журналісти і редактори з регіональних та центральних медіа, представники громадських організацій та фактчекерських проектів. Під час конференції відбулося три дискусії, майстерклас та виступ запрошеної спікерки.

Програму і спікерів можна глянути тут.

Фотоальбом з Конференції

30 вересня та 1 жовтня журналістки Гард.City провели тренінги з медіаграмотності та безпеки спілкування в мережі у школах. За два дні побували у трьох навчальних закладах: гімназія, колегіум та школа №16. Вкорте учні жваво підтримували бесіду, ділилися власними думками та досвідом.

Не зупинятимемося на досягнутому. Далі буде.

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16