Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Позиція щодо матеріалу «По той бік новин», який стосується «Волинь Online».

Команда «По той бік новин» щодня отримує десятки повідомлень від читачів із проханням перевірити матеріали, розміщені у медіа та соціальних мережах. У п’ятницю, 15 травня, ми отримали прохання перевірити дві публікації – «Радіо ТРЕК» та «Волинь Online». Обидві публікації, на наше переконання, мають маніпулятивний характер в інформуванні українців про пандемію COVID-19 за кордоном.
За період з березня по травень ми проаналізували понад 1500 запитів наших читачів, на основі яких опублікували близько 200 матеріалів на тему коронавірусу. Ми неодноразово публікували спростувальні матеріали щодо подібних публікацій.

Кампанія «По той бік новин» обмежена у власних ресурсах, тому обирає теми своїх матеріалів лише за їхньою актуальністю, проблемністю та запитуваністю власної аудиторії. Відтак команда проєкту визначила, що метою нашої публікації буде не фактчекінг-висновок щодо матеріалів «Радіо ТРЕК» та «Волинь Online», а інформування про тенденцію розповсюдження маніпулятивних матеріалів у медіа. Для ілюстрації цієї тенденції ми використали два матеріали, які були запропоновані нашими читачами для аналізу.

Наголошуємо, команда не оцінювала всю діяльність «Радіо ТРЕК» та «Волинь Online», чи всі матеріали окремих журналістів цих видань, а лише конкретні матеріали, вказані у публікації, які надіслали читачі.
«По той бік новин» ніколи не цькувала медіа, хоча розбирала фейки та маніпуляції десятків українських ЗМІ. Мета діяльності інформаційної кампанії – показати читачам, наскільки важливо критично сприймати інформацію і перевіряти її.
Ми обґрунтовано відкидаємо всі закиди щодо заангажованості вибору теми публікації, цензуруванні роботи чи цькуванні медіа. Вважаємо, що такі звинувачення є неприпустимими для професійних медіа чи їхніх представників.

Команда «По той бік новин» також відкидає звинувачення у маніпулятивності в своїй публікації, а оскільки такі звинувачення були публічними – ми публікуємо внутрішню оцінку (фактчекінг) матеріалу «Лучанин, який живе поблизу епіцентру коронавірусних подій: “Я і мої знайомі вірус в обличчя не бачили”»:

  • У матеріалі подана інформація лише з одного джерела – Вадима Радіонова, який вже 21 рік живе в містечко Местрино (Італія). При цьому, матеріал було розміщено не у рубриці «Інтерв’ю», як про це публічно заявляє керівниця онлайн-видання «Волинь Online» (тут та тут), а в рубриці «Статті». Фактично в тексті є 2 цитати. Вся інша інформація подана як переказ слів респондента. Ми не заперечуємо можливість передавати слова особи не через пряму мову, а у вигляді переказу. Хоча в будь-якому разі, журналіст несе відповідальність за опубліковані слова – вони мають бути перевірені.
  • На сайті «Волинь Online» в матеріалі, який розміщено в рубриці «Статті», не зазначено автора, що також є маркером необхідності його перевірки.
  • Пан Радіонов, як відомо з матеріалу, проживає у містечку Местрино та є істориком. Натомість, редакція онлайн-видання «Волинь Online» використала його коментарі, які не стосуються його компетентності і не мають прямого відношення до ситуації у місті: «Він переконаний, що людей хочуть загнати в борги. Борг Італії, до слова, становить 240 % ВВП країни і більшість – це зовнішній борг. Попри хорошу медицину, в Італії велика корупція, і протягом останніх десяти років медицину знищували. Вадим Радіонов вважає, що все це велика запланована афера». При цьому, останнє твердження пов’язане з тим, що пан Радіонов, як історик, вважає, що «справжню правду ми дізнаємося через років 40-50, коли це вже буде не актуально».
  • У матеріалі опубліковано факти за словами пана Радіонова, які можна перевірити. Зокрема:- твердження про борг Італії у 240 % ВВП країни не відповідає дійсності. Державний борг Італії на кінець 2019 року становив 134,8% ВВП, а зовнішній — 124,7% (про це йдеться тут і тут).- твердження «відсутність хворих та померлих від коронавірусу (ред. – в Местрино)» суперечить інформації міського голови Местрино Марко Агостіні, оприлюдненій на Facebook-сторінці Местринської комуни. Так, станом на 3 квітня 2020 року в Местрино зареєстровано 24 випадки зараження COVID-19, з яких 1 людина загинула, 12 одужало, 11 хворих на домашній ізоляції та в лікарні. Зазначимо, що матеріал видання «Волинь Online» опубліковано за кілька днів після цього – 6 квітня 2020 року.

Принагідно зазначимо, що пунктом 6 Кодексу етики українського журналіста визначено – повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста.
Згідно з пунктом 11 Кодексу етики українського журналіста не допускається таке вибіркове цитування соціологічних досліджень, яке призводить до викривлення змісту; журналістські опитування громадян не повинні фабрикуватися з метою отримання наперед визначеного результату.

Ми розділяємо позицію Незалежної медійної ради, у якій наголошується, що професійна робота журналіста — це одночасно служіння інтересам аудиторії, яке, зокрема, полягає у фаховому виконанні обов’язків із підготовки інформації. Практика належного інформування, на нашу думку, передбачає пошук надійних та компетентних експертів, спеціалістів чи будь-яких інших людей для коментування фактів, подій та явищ. Така надійність та компетентність визначається контекстом, а також не повинна спотворювати контент.
На нашу думку, матеріали, які містять лише одну точку зору, мають відповідно маркуватися. Так, до прикладу, Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода у своїй професійній діяльності маркує такі матеріали як «Точка зору» та зазначає в них, що «Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода».
Хочемо також наголосити на одних з найкращих медіапрактик роботи BBC, які мають професійне значення і у цьому випадку. До прикладу, журналісти BBC повинні намагатися бути свідками подій та отримувати інформацію від першоджерел, а там, де це можливо, підтвердити їхні свідчення (п. 3.3.3 Редакційних настанов BBC). Якщо джерело одне, то воно має бути достовірним (п. 3.3.4 Редакційних настанов BBC). При цьому, твердження, припущення, факти та інша інформація, які не можна підтвердити, не можуть бути використані.

Ми обґрунтовано відкидаємо всі закиди щодо наявності маніпуляцій у нашій публікації, яка стосувалася матеріалу видання «Волинь Online». Вважаємо, що такі звинувачення є неприпустимими для професійних медіа чи їхніх представників.
Закликаємо редакцію «Волинь Online» дотримуватися п. 12 Кодексу етики українського журналіста — зробити все можливе для виправлення будь-якої поширеної інформації, якщо виявилося, що вона не відповідає дійсності.

Команда «По той бік новин» закликає утримуватися від висловів щодо наявності цензури в її діяльності. Наша аналітична діяльність має на меті підвищувати медіаграмотність, розвивати критичне мислення та інформувати українок і українців про випадки поширення фейкових новин та ознак порушень етики й стандартів в уже опублікованих журналістських і не лише матеріалах.
Зазначимо, що згідно зі статтею 15 Конституції України цензура забороняється. Закон України «Про інформацію» (ст. 24) визначає, що є цензурою: будь-яка вимога, спрямована, зокрема, до журналіста, засобу масової інформації, його засновника (співзасновника), видавця, керівника, розповсюджувача, узгоджувати інформацію до її поширення або накладення заборони чи перешкоджання в будь-якій іншій формі тиражуванню або поширенню інформації.

Інститут розвитку регіональної преси навпаки з 2006 року робить все можливе для розбудови демократичного громадянського суспільства шляхом розвитку професійних, життєздатних та плюралістичних ЗМІ в Україні. Одним із напрямків діяльності ІРРП є підвищення медіаграмотності в Україні, важливою складовою якого є інформаційна кампанія «По той бік новин». Команда проєкту інформує, а не цензурує медіа. Інакше ж, публічну активність керівниці онлайн-видання «Волинь Online» Мар’яни Метельської, розпочату внаслідок публікації матеріалу команди «По той бік новин», теж можна було б розцінювати цензурою.
Ми ніде не наполягаємо, що треба брати інформацію виключно з офіційних джерел, але інформація про коронавірус є чутливою та необхідною для суспільства. Однобоке інформування може шкодити громадянам — як через легковажне ставлення до самої небезпеки, так і до толерування ігнорування карантину.

ІРРП та команда «По той бік новин» обґрунтовано відкидає всі закиди щодо цензурування медіа. Вважаємо, що такі звинувачення є неприпустимими та обурливими, а також наполегливо просимо пані Метельську утриматися від такого роду публічних висловлювань, які безпідставно паплюжать нашу професійну репутацію.

У демократичному громадянському суспільстві медіа є професійними, незалежними та плюралістичними. Але їх об’єднує ще одна важлива умова — вони беруть на себе відповідальність за свої публікації. Медіа, які інформують громадян про надзвичайні ситуації, викривають несправедливість та правопорушення публічних осіб, теж мають бути готові до інформування про їхню професійну діяльність та конструктивної критики колег.
Команда «По той бік новин» теж несе відповідальність та сприймає критику.
Ми перепрошуємо у редакцій «Радіо ТРЕК» та «Волинь Online» за висловлювання, які можуть видатися занадто різкими. Однак, це свідомо обраний стиль проєкту, який дозволяє ефективно боротися з інформаційними вкидами та фейками, а також залучати аудиторію до обговорення та пошуку фактів, а також перевірки інформації.
Команда «По той бік новин» розуміє, що наша інформаційна кампанія є джерелом, до якого звертаються користувачі за допомогою, коли не знають — вірити інформації чи ні. Завдяки нашим підписникам ми отримуємо і аналізуємо матеріали, які вже опубліковані і відповідно повинні відповідати усім професійним стандартам. Саме тому ми відкриті до конструктивної критики, реагуємо на неї та даємо право на відповідь із відповідними позначками у тексті. Адже це є ознакою здорового демократичного суспільства. Ми відповідальні перед своєю аудиторією.

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-547-22-33