Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Михайло Ткач: як посадовці уникають розмов з журналістами і як цьому зарадити

 Михайло Ткач, журналіст програми «Схеми: корупція в деталях» («Радіо Свобода»), розповідав на тренінгу для розслідувачів-початківців про улюблені прийоми ухилянь від гострих питань, які використовують чиновники у розмові з журналістами та про способи протидії таким хитрощам.
Image may contain: 2 people, people sitting, table and indoor
Тренінг «Нові розслідувачі: школа для регіональних журналістів» відбувається у Києві 27-31 січня в рамках реалізації підкомпоненту з розвитку журналістських розслідувань програми Антикорупційної ініціативи ЄС.
Отже, співрозмовники журналістів-розслідувачів полюбляють:

  • Перевести розмову на іншу тему («я дуже люблю Україну, роблю все для її процвітання» і т.д.);
  • аргументувати відмову говорити тим, що це приватна інформація;
  • перевести тему на жарт;
  • «заговорити зуби» приязними багатослівними вітаннями («дуже радий вас бачити, пане журналіст»);
  • контратакувати. Наприклад, коли журналіст питає: “За які кошти була придбана ваша квартира”, посадовець відповідає: “А ваша? Ви де живете, скільки заробляєте?”.
  • відповідати поширеною фразою «не шукайте сенсацію, її тут немає» (як прем’єр-міністр Володимир Гройсман) або «не шукайте чорну кішку» (як президент Петро Порошенко).
  • задіювати охоронців для стримування і відволікання, тим часом швидко втікати;
  • відкладати розмову (через підлеглих) – найпоширеніша пастка для розвідувача. Як правило звучить так: «Він поспілкується з вами пізніше, ні, не ховається від вас, просто не має часу»


Як з цим усім боротися?
Михайло радить бути наполегливими, гнути свою лінію. У відповідь на фразу «тут не можна знімати»  показати своє посвідчення і нагадати про право знімати держслужбовців та політиків у громадських місцях.
Не підтримувати жартівливий тон.
Уникати тривалого обміну люб’язностями, одразу починати з головних питань.
Нагадувати, що інформація, яка вас цікавить, є суспільно важливою і ви маєте право її отримати.
Ігнорувати провокативні питання (ви маєте на це право) або односкладно відповідати, щоб позбавити можливості згаяти час на маніпуляції.
Проект реалізовується в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Її імплементацією займається Данська агенція з міжнародного розвитку (DANIDA).

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-547-22-33