Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

LAMPA–2021: ІРРП приєднався до конференції із журналістики даних

Конференція об’єднала міжнародних фахівців і стала платформою для обговорень про технології, дані й інновації 

LAMPA – щорічна міжнародна конференція, що вперше пройшла онлайн у 2020 році. Під час заходу можна не тільки обмінятися досвідом і здобути знання у сфері даних, а й віднайти стартовий майданчик для створення міжнародних проєктів і мережування.

Цьогоріч LAMPA запалала вдруге, і нам важливо, аби вона не гасла“, – зауважила Анастасія Валєєва, засновниця Школи даних Киргизстану. 

Торік LAMPA тривала п’ять днів в онлайновому форматі, під час яких учасники обговорювали, як технології, дані й інновації змінюють журналістику й авдиторію, навіщо об’єднуватися редакціям різних країн, які навички слід розвивати журналістам і як працювати над міжнародними історіями.  

Цього року організатори відмовилися від майстерень на користь дискусій і виступів. Усе найважливіше в журналістиці даних обговорили за один день.

Весь бум на онлайнові конференції припав на 2020-й, однак у 2021-му люди вже стомлюються від цього формату, з’являється Zoom-утома, коли складно приділяти багато часу таким заходам. Тому ми вирішили відмовитися від формату майстерень і залишити тільки дискусії та підсумки року“, – розповіла Алтинай Мамбетова, співзасновниця Школи даних Киргизстану.

Конференція пройшла в гібридному форматі – у студії, із гостями й модераторами, у той час як промовці з інших країн та учасники могли долучитися до заходу зі своїх пристроїв звідусюди.

Ще одним нововведенням події було те, що цьогоріч LAMPA відбулася в партнерстві з Інститутом розвитку регіональної преси, що вже 15 років сприяє розвиткові медій в Україні. 

Це партнерство розширило обрії обговорення й вивело регіональний діалог на новий рівень. Організатори зазначають, що спільнота журналістів даних у наших країнах зростає, тому й важливо підтримувати співпрацю в його межах.

22 промовці із семи країн розповіли про те, яким був 2020-й для галузі, як навчати й навчатися журналістики даних, про зв’язок розслідувань і даних, проєкти даних, які здобули міжнародне визнання.

З увімкненнями з України та Польщі медійники обговорили в бішкекській студії, що не спрацювало й чого не змогла досягти журналістика даних торік. Попри тодішній бум на журналістські матеріали, що ґрунтуються на даних, 2020-й оприявнив певні проблеми у зв’язку з пандемією – це і складність описати масштаб трагедії за допомогою даних, і неспроможність змінити ситуацію, і відсутність фахівців, і неможливість іншого порядку денного, крім COVID-19. 

Як показав нам цей рік, багато проблем є глобальними, і нам треба вчитися одне в одного. Тому й існує LAMPA – як щорічна розмова про те, що ми робимо, нащо та як. Задля рефлексії, обміну досвідом і народження нових ідей“, – поділилась Анастасія Валєєва, що модерувала цю дискусію. 

Співпраця журналістів даних із колегами-розслідувачами

В українській студії з увімкненням із Киргизстану учасники дискусії обговорили особливості діалогу та співпраці між журналістами даних та їхніми колегами розслідувачами, а також труднощі, з якими мають справу професіонали в цих сферах.

Журналісти даних поділилися досвідом і розповіли, що після гучних розслідувань, підтверджених даними, суттєві поліпшення або зрушення не стаються відразу. Людмила Панкратова, виконавча директорка Інституту розвитку регіональної преси, яка модерувала цю бесіду, зауважила, що навіть у такому разі плюсом є те, що громадяни дізнаються про халепи й отримують альтернативну інформацію про реальність, якою вона є.

Окрім дискусій, учасники конференції мали змогу послухати підсумки минулого року в галузі, дізнатися більше деталей проєктів журналістів даних, які потрапили до короткого списку премії з журналістики даних Sigma, поставити запитання журналістці даних Guardian US Алії Утеутовій, а також поспілкуватися одне з одним під час сесії мережування й майстер-класу з мистецтва даних від Надії Андріанової. 

Запис усієї конференції доступний на сторінці Школи даних у ютубі, а інформацію про конференцію можна знайти тут.  

Сайт Школи даних Киргизстану: https://opendata.kg/ 

Конференція пройшла у партнерстві з Інститутом демократії, медій і культурного обміну (IDEM) і Федеральним міністерством економічної співпраці та розвитку Німеччини (BMZ).

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16