Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Ключова спікерка GIJC19 Марія Ресса: “Якщо ми не зробимо правильних кроків, демократія, якою ми її знаємо, загине.”

Американська журналістка філіппінського походження Марія Ресса стала ключовою спікеркою рекордною за масштабами 11-ї Глобальної конференції журналістів-розслідувачів.
з 26 по 29 вересня у Гамбурзі зібралося більше 1700 журналістів-розслідувачів, вчених і активістів зі 131 країни світу.

У програмі було 250 панелей, семінарів і зустрічей, на яких журналісти могли дізнатися про передові методі розслідування у сфери охорони здоров’я, зміни клімату, видобувної промисловості, організованої злочинності і викриття насилля.

Марія Ресса – американська журналістка, що 20 років працювала в CNN, а потім вирішила повернутися на батьківщину, у Філіппіни, де заснувала власне медіа Rappler, яке швидко стало одним серед читачів та головним подразником для авторитарного президента.

Марія  перебуває під арештом через журналістські розслідування про війну з наркотиками та армію пропрезидентських тролів. Їй довелося внести додаткову заставу, щоб їй дозволили приїхати на цю конференцію.

Кілька ключових тез з її промови на конференції:

Атака на одного – це атака на всіх. Це вирішальний момент, якщо ми не зробимо правильних кроків, демократія, якою ми її знаємо, загине.

Найгірше у міжнародній боротьбі з мережами дезінформації ще попереду. Американські платформи соцмереж мають вийти на новий рівень, а журналісти – об’єднатися для тривалої боротьби.

Напади на журналістів, напади на факти, напади на демократію – все те, що відбувається у Філіппінах, скоро прийде в демократичні країни, якщо цього досі не трапилось.

Атаки на наші цінності настільки підступні, що вони еквівалентні ядерному вибуху. Він зруйнував наш світ, але ми намагаємося лише руйнувати видиму вершину цього айсберга.

Філіппіни – ідеальний простір для тестування тактики і методик, які поки не просто втілити на Заході (з розмови з викривачем Cambridge Analytica Крістофером Уайлі (Christopher Wylie))

Масиви даних, зібрані на Філіппінах, показують, що редакції новин витіснені на периферію, в центрі – дезінфомаційні мережі, деякі з них походять з Росії, але все частіше – з Китаю.

Ці мережі активно обмінюються інформацією та просувають одне одного, на відміну від журналістів. Ось так і розквітає альтернативна реальність.

Редакції сьогодні повинні конкурувати з мережами дезінформації, а не між собою.

Бізнес-модель, заснована на мікро-таргетуванні реклами, системно пригнічує волю людини. Наш власний досвід втягується до бази даних, систематизується за допомогою штучного інтелекту, а потім продається покупцю, який більше заплатить.

Спочатку ця бізнес-модель забрала доходи у редакцій, потім з’явилися платформи, які почали руйнувати наш авторитет. Якщо нічого не робити, це стане фундаментальною загрозою не тільки демократії, але й ринкам та чесності виборів.

Як це виправити? Ми маємо вимагати усвідомленої особистої зацікавленості від технологічних компаній.
У довготривалій перспективі рішення – це освіта, у середньостроковій – медіаграмотність, але тут і зараз – тільки технологічні платформи можуть зробити щось відчутне.

Журналістка закликала до створення глобальної бази даних дезінформаційних мереж і глобального інтерпола, який припинить безкарність на рівні держав і компаній.

Подивитися відеозапис виступу Марії Ресси можна тут http://bit.ly/31TQPpE

Почитати більше про виступи інших учасників конференції – тут http://bit.ly/2MwOr1N

Від ІРРП у Конференції взяв участь координатор проекту з розвитку журналістських розслідувань Олександр Волошин. Ми також забезпечили участь у конференції Максима Опанасенка з Bihus.Info та Валерії Єгошиної з програми “Схеми: корупція в деталях” (в рамках проекту за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС).

Висвітлювала події конференції Ольга Сіманович – координаторка регіонального проекту Глобальної мережі журналістів-розслідувачів (це спільний проект ІРРП та GIJN). Слідкуйте за сторінкою проекту у Фейсбуці, щоб дізнатися більше про мережу і про все, що було на конференції.

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16