Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Дії ДБР можуть заблокувати справу про підпал автівки “Схем”

Якщо слідчі ДБР вилучать оригінали документів, це може підірвати доказовість і зруйнувати справу зсередини.
У серпні цього року редакційний автомобіль програми “Схеми: корупція в деталях” підпалили. Юристи ІРРП представляють інтереси потерпілого Бориса Мазура, водія “Схем”. Досудове розслідування ось-ось завершиться, проте справа отримала неочікуваний поворот.
Підозрюваний у підпалі ще 26 серпня подав заяву до ДБР, і бюро проводить паралельне розслідування – про перевищення повноважень правоохоронців під час затримання.
Місяць тому слідчі Краматорського територіального Державного бюро розслідувань звернулися до суду, щоб отримати тимчасовий доступ до всіх матеріалів справи про підпал: протоколу затримання, оригіналів відео й інших доказів. Цей доступ потрібен їм начебто для вилучення копій та оригіналів, а також для того, щоб провести судово-почеркознавчу експертизу.
Краматорський міський суд клопотання з такими вимогами повністю задовольнив, тобто фактично слідчі ДБР отримали карт-бланш на вилучення цих документів: копій та оригіналів.
Відповідно до вимог законодавства слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу може санкціонувати такі дії, але лише в тому разі, якщо сторона кримінального провадження надасть достатні підстави вважати, що без вилучення є реальна загроза зміни чи знищення речей/документів або отримати до них доступ іншим способом неможливо.
На ухвалу Краматорського суду адвокати подали апеляцію, адже припускають, що активність слідчих ДБР пов’язана з близьким завершенням досудового розслідування і вилучати оригінали документів саме на цьому етапі вони вирішили неспроста.
Моделюємо можливий розвиток подій: оригінали документів вилучають, учасники кримінального провадження не мають можливості з ними ознайомитися, це гальмує справу, її не передають до суду.
Варіант другий: справу таки передають, але без оригіналів, документи не визнаватимуться як докази і це суттєво ускладнить притягнення винних до відповідальності (банально, не вистачить доказів).
І третій варіант: навіть якщо оригінали повернуть, але вже на етапі судового розгляду, то це теж може вплинути на доказовість, бо тоді документи до справи вже не долучать.
Ми переконані, що слідчі ДБР роблять важливу роботу, перевіряючи, чи не порушили права підозрюваного під час затримання, проте їхні дії не мають перешкоджати основному розслідуванню.
Щоб уникнути втручань, що можуть зруйнувати справу, а також щоб винних притягнули до відповідальності, надзвичайно важливо не допустити вилучення оригіналів документів і надати суду максимум доказів.

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-547-22-33