Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

Дайджест подій ІРРП: 15 важливих справ за 6 місяців 2019-го

Ключові події за квітень-вересень: дві потужні інформаційні кампанії, підсумки двох проектів, нові навчальні формати для медійників: розслідувачів і не тільки

Що важливого ми зробили за цей час: 

 1. Успішно завершили дворічний проект з розвитку 15 центрів розслідувальної журналістики (квітень-травень) в регіонах України: зібрали учасників на звітну конференцію та підготували для них корисні поради;
 2. провели антикорупційні екскурсії у Києві, Львові, Луцьку і Маріуполі
 3. запустили Фейсбук-сторінку “Розслідувано в Україні”;
 4. запустили проекти, спрямовані на популяризацію журналістських розслідувань серед широкої аудиторії: “Виконком” – спільний проект з Bihus.info та два спільні спецпроекти з  Platfor.ma;
 5. проводили тренінги для журналістів-розслідувачів: як базового та поглибленого рівня; створювали і публікували корисні матеріали на сайті Ресурсного центру;
 6. організували стажування для новачків у провідних розслідувальних редакціях України;
 7. надавали стипендії і гранти на виробництво високоякісних журналістських розслідувань;
 8. допомагали журналістам якісно висвітлювати виборчі кампанії; 
 9. забезпечували усі види юридичної підтримки для медійників: юридичний супровід під час виборчих кампаній, допублікаційні експертизи, захист у судах;
 10. продовжили та поглибили співпрацю з вузами, що готують журналістів, започаткували нові формати навчання і підтримки;
 11. розпочали новий етап проекту з медіаграмотності, сфокусувавши його на Херсонській області (навчили стандартам журналістів і блогерів, розпочали серію лекцій для студентів);
 12. продовжили Фейсбук-кампанію “По той бік новин”, спрямовану на боротьбу з фейками;
 13. продовжили підтримку кампаній з гендерної рівності – “Повага” та “Жінки – це 50% успіху України”;
 14. взяли участь у фестивалі думок “Думкофест 2019” (Київ), де представили свої проекти.
 15. інтегрували українських розслідувачів у світову спільноту – через участь у Глобальній конференції журналістів-розслідувачів та регіональний проект GIJN

Результати в цифрах

13 тренінгів ми провели за квітень-вересень 2019-го. Серед них були тренінги для регіональних журналістів з усіх видів медіа, для розслідувачів, для журналістів і блогерів з південних і східних областей України.

195 учасників з 24 регіонів України взяли участь у цих тренінгах.
Тематика тренінгів:
– журналістські розслідування: на локальному та гіперлокальному рівні, у сфері юстиції, надрокористування, висвітлення судових процесів, поглиблений рівень журналістських розслідувань;

 • журналістські стандарти та основи професійної журналістики для журналістів і блогерів південних та східних областей України;
 • висвітлення виборчих кампаній;

8 антикорупційних екскурсій проведено у чотирьох містах України (Київ, Львів, Луцьк, Маріуполь), в екскурсіях взяли участь загалом близько 230 жителів міст.

126 юридичних консультацій (в рамках Медійної програми в Україні та за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС) надана медійникам юристами ІРРП.

68 допублікаційних та доефірних експертиз журналістських розслідувань проведено юристами. З них 20 – для програми “Схеми: корупція в деталях”.

18 фактчекінгів проведено для журналістів-розслідувачів.

334 журналістських розслідувань опубліковано за сприяння проектів, що втілює ІРРП.

8,9К підписників зібрала Фейсбук-сторінка  Розслідувано в Україні, спрямована на популяризацію журналістських розслідувань.

21К сягнула кількість підписників сторінки По той бік новин, на якій ми розвінчуємо фейки та маніпуляції.

639К сягнуло охоплення аудиторії одного з найпопулярніших вірусних постів на “По той бік новин” – це було розвінчання фейку про поле з мертвими лелеками.

23 гранти видано на створення матеріалів, спрямованих на спростування фейків і розвінчання маніпуляцій.

Більше 100 студентів та активістів взяли участь у наших воркшопах “Викривай і змінюй” у Луцьку та Острозі.

На 126 запитів від медійників відповіла регіональна редакторка GIJN Ольга Сіманович за допомогою служби підтримки GIJN та експертів ІРРП. Запити стосувалися проведення розслідувань, організаційного розвитку розслідувальних організацій, міжнародної співпраці тощо.

20% жінок обрано у новому українському парламенті – це найбільша кількість за всю історію незалежної України. Ми вважаємо, що це відбулося у тому числі завдяки активному висвітленню питань гендерної рівності через кампанії “Повага” та “Жінки – це 50% успіху України”.

Донори та програми, завдяки яким ми виконуємо свою місію і допомагаємо медійникам:
Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI фінансується Європейським Союзом та співфінансується і впроваджується Міністерством закордонних справ Данії (DANIDA).
МАТРА (фінансується посольством Нідерландів), 

Медійна програма в Україні (фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews)

Національний демократичний інститут (за підтримки програми Британська допомога та Посольства Великої Британії)

Міністерство закордонних справ Німеччини

Більше подробиць по кожному проєкту

Розвиток центрів розслідувальної журналістики: підсумки

У травні 2019 року завершився дворічний проєкт, в рамках якого ІРРП підтримував 15 незалежних центрів розслідувальної журналістики в різних регіонах України.
За результатами участі у проекті більшість організацій-учасниць навчилися залучати кошти на свою діяльність, збільшили аудиторію та підвищили якість своїх розслідувань.

Загальна кількість джерел фінансування для 15 організацій збільшилась з 33 джерел у 2016 році до 48 у 2018 році, а за перше півріччя 2019 року учасники проекту вже отримали фінансування від 40 донорів.

Під час проекту наші партнери вперше отримали кошти від IREX, Open Media Hub, PROON, EBRD, NED, Фонду «Відродження», Інституту звітів про війну та мир, проекту підтримки громадянського суспільства ЄС, USAID, Internews Network, EED, NED, UMPP (Irex), “Репортери без кордонів”, Комісія ЄС, Міністерство закордонних справ Німеччини (через Interlink Academy).

Наприклад, Миколаївський центр розслідування розслідувань минулого року залучив 7 джерел фінансування, успішна наймолодша організацію «Сила правди» з Луцька у 2018 році залучила три нових джерела.
За час участі у проекті журналісти центру “Сила правди” зареєстрували свою громадську організацію та запустили сайт.  

Клікніть на фото, щоб перейти до порадника

В результаті успішного збору коштів,  залучення нових членів команд та підвищення їхньої кваліфікації учасники проекту отримали чимало нагород в Україні та за її межами.
Наприклад, у Національному журналістському конкурсі «Честь професії-2019» «Том 14» (Bihus.Info) переміг у трьох (3) з 5 категорій, а Миколаївський центр розслідувань розслідувань здобув інші дві (2) нагороди.
Журналістка “4 Влада” Анна Калаур була нагороджена спеціальною нагородою на конкурсі журналістських розслідувань “Межигір’я-Фест-2018”, а Леся Іванова з “Bihus.Info” отримала головну нагороду “Межигір’я-Фест-2019”.

Також 15 організацій-учасниць розпочали вимірювати вплив своїх розслідувань, і моніторинг показує, що їх вплив істотно зростав. Останні два роки завдяки нашим учасникам та їх партнерам було повернуто мільярди гривень до українського та місцевого бюджетів, порушено сотні кримінальних справ, зупинено десятки незаконних будівель, скасовано сотні незаконних торгів.

Проект за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС

Популяризаційна кампанія “Розслідувано в Україні”

Кампанія є однією з ключових складових проєкту з підтримки журналістських розслідувань, який ІРРП втілює з 2017 року.
У квітні 2019 року ми створили Фейсбук-сторінку “Розслідувано в Україні”, на якій просуваємо журналістські розслідування серед широкої аудиторії.

Для популяризації розслідувань регіональних журналістів серед молодої аудиторії запустили проєкт влогів “Виконком”, який втілюємо спільно з провідною розслідувальною агенцією Bihus.Info.
Чотири випуски “Виконкому”, ведучим якого став журналіст Анатолій Остапенко, зібрали близько 100 тисяч переглядів сумарно на різних платформах.

екскурсія Київ корупційний

Учасники екскурсії Київ корупційний

Антикорупційні екскурсії, започатковані у Києві у травні цього року, виявилися успішним форматом взаємодії з аудиторією і в регіонах. Такі екскурсії відбулися у Львові, Луцьку та Маріуполі, їх провели відомі місцеві журналісти.

Два спецпроекти про роботу розслідувачів, опубліковані на сайті “Платформа” – лонгрід “Страшні історії для корупціонерів” та онлайн-тест “Правда чи кіно” зібрали більше 10 тисяч переглядів на різних платформах.

Освіта для журналістів

За півроку ми провели два тренінги в рамках тримодульної школи “Нові розслідувачі 2”, тренінг з висвітлення кримінальних судових процесів.

Третій модуль “Нових розслідувачів 2” відбувся в Ірпені Київської області, де 12 учасників та учасниць під керівництвом досвідчених журналістів-менторів з агенцій Bihus.info, Слідство.Інфо та програми “Схеми:корупція в деталях” проводили власні розслідування на локальну тематику.
У фінальний день тренінгу учасники публічно представили свої роботи.

У продовження програми “Нові розслідувачі” у вересні ми оголосили про набір учасників у два спецпроекти, які ми започаткували спільно з Bihus.info та “Схеми:корупція в деталях”
У вересні Максим Опанасенко з агенції Bihus.info та Валерія Єгошина з програми “Схеми:корупція в деталях” отримали нагоду побувати на Глобальній конференції журналістів-розслідувачів у Гамбурзі (Німеччина).


Взаємодія з вузами

Окремої уваги заслуговують нові формати взаємодії з вузами, започатковані у цьому півріччі.
У вересні ІРРП видав дві стипендії студентам Школи журналістики Українського католицького університету у Львові.
У Східноєвропейському національному універститеті (Луцьк) та Острозькій академії відбулися відкриті воркшопи “Викривай і змінюй”, у яких взяли участь не тільки студенти, але й місцеві активісти.

В Інституті журналістики Київського національного університету у новому навчальному році продовжують викладати члени команди ІРРП Людмила Панкратова, Олександр Волошин, до них долучилася також Альона Романюк.


Медійна програма в Україні

У кінці вересня ми підвели підсумки 8-місячного проекту, спрямованого на підтримку регіональних журналістів – як розслідувачів, так і тих, хто висвітлював обидві виборчі кампанії.
З квітня по вересень ми встигли провести 6 тренінгів, надати більше сотні юридичних консультацій медійникам, організувати стажування для учасників школи “Нові розслідувачі 2” у провідних розслідувальних редакціях.
Детальніше про підсумки проекту можна прочитати тут.

Re:start демократичний дискурс 2 

Новий етап проекту, спрямованого на підвищення рівня медіаграмотності в суспільстві та дотримання професійних стандартів журналістами та блогерами, розпочався у червні.
Ми реалізуємо його спільно з німецькими партнерами – Європейським центром свободи ЗМІ у Лейпцігу (ECPMF).
Цього року у фокусі – Херсонська область.

З червня по вересень ми встигли провести два восьмиденних тренінги для журналістів і блогерів Херсонщини (залучили також Миколаївщину та східні області – Донецьку, Дніпропетровську, Луганську); запустити сайт проекту, провести серію лекцій у херсонських вузах та значно наростити кількість підписників на Фейсбук-сторінці По той бік новин, а також завести телеграм-канал та інстаграм-аккаунт По той бік новин.

Редакторка кампанії Альона Романюк долучилася як авторка до створення матеріалів українсько-американського онлайн-курсу Very verified на платформі Edera, була спікеркою та модераторкою на Донбас Медіа Форумі, Форумі Креативних індустрій.

Вірусні публікації:

Хто власники українських медіа

Міфи про законопроект про мову 

Поле з мертвими лелеками (охоплення аудиторії понад 630 тисяч користувачів)

Список сайтів-сміттярок

Повернення моряків, якого не було

Зеленський і Бабин яр


Підтримка гендерної рівності

Оперативна і різка реакція на прояви сексизму серед новообраних депутатів та представників нової влади – це ключові напрямки інформаційної кампанії “Повага” протягом кількох минулих місяців.
Кампанії у соцмережах з хештегами #Богдан_прибери_руки #Запитай_У_Марченка, #ЗабулаЗапитатиУМарченка #ПідтримуюГаннуСоловей; #башенкогеть #самтиовца
привернули увагу суспільства до проявів сексизму у політиці.


Найпопулярніші матеріали на сайті “Повага”:
Цена Сексуальности 
«Если ты не проститутка, то зачем носишь ее форму» — головний по гендерній рівності Запорізької області
Майлі Сайрус, Бейонсе та Мадонна — феміністки, яких критикують за сексуальні відео
База експерток “Спитай жінку” за півроку збільшилася на 15%, великою мірою завдяки “зірковим” експерткам (серед яких Ірина Сєрова, Ольга Герасим’юк, Лілія Гриневич, Інна Совсун).

Регіональний проект GIJN

З квітня по вересень кількість підписників GIJN in Russian у соцмережах Facebook, Twitter та Telegram зросла майже на тисячу (з 4233 до 5206). Щоденно через ці акаунти журналісти отримують нові поради, ідеї та інструменти для розслідувань, а також інформацію про навчання, фінансування та інші актуальні можливості. У Фейсбуці була запроваджена і швидко набула популярності рубрика «Розслідування тижня», яка знайомить журналістів із тематикою та методиками колег із інших країн.

На сайті GIJN за цей час було розміщено більше двох десятків публікацій російською, а англомовні матеріали виходять практично щодня. Найбільшою популярністю користуються:

Підкажчик «Як відстежувати літаки» та його розгорнута версія із прикладами розслідувань.

Путівник із фізичної безпеки для журналістів та поради редактора OCCRP Дрю Салівана про те, як уберегти себе і редакцію.

Постійною увагою на сайті користується поглиблений посібник Bellingcat із верифікації відео та путівник із розкриття активів політично вагомих осіб.

Популярий розділ GIJN із методів OSINT, розвідки у відкритих джерелах і інтернеті нещодавно оновився порадниками Пола Майерса із пошуку людей, Хенка ван Есса із геолокації фото та відео, та Альбрехта Уде із пошуку в глибокій мережі, невидимої для Google.

Регіональна редакторка GIJN  виступила на кількох заходах для журналістів-розслідувачів – у Лондоні, Ризі та Києві.

2
7 вересня в Гамбурзі відбулася 11-а Глобальна конференція журналістів-розслідувачів, на яку приїхали більше трьох десятків українських журналістів.  Окрім участі в роботі 250 семінарів і воркшопів, вони були залучені до низки нетворкінг-сесій, де мали можливість знайти партнерів для транскордонних розслідувань і представити свої проекти представникам донорських організацій. Для тих, хто не зміг побувати на конференції, її ключові події, поради та інструменти висвітлював на сайті конференції, сайті gijn.org та в соцмережах міжнародний ньюзрум GIJN, до якого долучилися регіональна редакторка GIJN Ольга Сіманович і журналістка-розслідувачка Катерина Каплюк.

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16