Запитання? +38-067-547-22-33, +38-067-234-42-16

About RPDI

15 ключових питань про розслідувальну журналістику в період виборів, які обговорять на #IJC18

Журналісти-розслідувачі з усієї України та ще 19 країн світу зібралися на щорічну Всеукраїнську конференцію журналістів-розслідувачів, яка триває 7-9 грудня 2018 року у Києві.

Конференція цього року присвячена тематиці виборчого законодавства, можливостям і ризикам у роботі журналістів.
– Участь у конференції – це можливість для українських розслідувачів обговорити проблемні питання, прийти до спільного знаменника, зрозуміти, якими інструментами і сервісами можна користуватися, як взаємодіяти і співпрацювати колегам з різних країн світу, – говорить Дарина Шевченко, керівниця одного з проектів ІРРП.

Захід традиційно проводить ГО ІРРП (Інститут розвитку регіональної преси).
Першого дня спікери та учасники обговорили виборче законодавство під час президентських та парламентських виборів в Україні, дізналися про можливості і сервіси для журналістів під час виборів, про правила роботи з витоками інформації та особливості публічного фінансування політичних партій в СНД та Європі, а також подискутували про ризики і виклики, що постануть перед журналістами у 2019 році.

“Коли Україна в умовах війни готується до виборів, політичні виклики стосуються і медіа, деякі є абсолютно новими для журналістів, – говорить Дарина Шевченко, керівниця проекту з розвитку розслідувальної журналістики в ІРРП. – Саме тому конференція цього року буде присвячена тематиці виборчого законодавства, можливостям і ризикам у роботі журналістів. Для українських розслідувачів це можливість обговорити проблемні питання, прийти до спільного знаменника, зрозуміти, якими інструментами і сервісами можна користуватися, як взаємодіяти і співпрацювати колегам з різних країн світу”.

Отже, на які питання зможуть отримати відповіді учасники та учасниці цьогорічної ювілейної, Десятої всеукраїнської конференції журналістів-розслідувачів (#IJC18).

  1. Яких ризиків та викликів очікувати журналістам-розслідувачам у 2019 році?
  2. Які особливості українського виборчого законодавства під час президентських та парламентських виборів медійникам варто знати і враховувати медійники у своїй роботі?
  3. З якими проблемами стикаються журналісти під час виборів в усьому світі і що з цим робити? Як працювати в умовах стресу та тиску?
  4. Як фінансуються політичні партії в Україні та за кордоном і чому це важливо знати?
  5. Які сервіси і як саме можна використовувати у своїх розслідуваннях, пов’язаних з виборами?
  6. Як читати фінансові документи компаній, звіти політичних партій та знаходити в них порушення?
  7. Як працювати з реєстрами відкритих даних РФ для розслідувань щодо України?
  8. Як розширити аудиторію антикорупційних медійних проектів?
  9. Де знайти гроші на розслідування та партнерів для співпраці в інших країнах?
  10. Хто переміг у конкурсі розслідувань від IFES на тему фінансування політичних партій і кандидатів на виборах (політичну корупцію) в Україні?
  11. Чи можуть журналісти та НАБУ співпрацювати у викритті корупції?
  12. Як працювати з витоками та з іншими джерелами у негативному та небезпечному середовищі?
  13. Як ефективно провести конфронтаційне інтерв’ю?
  14. Як знаходити інформацію про людей у відкритих джерелах?
  15. Як захистити себе, свої джерела та свої пристрої?

Подивитися програму конференції можна тут

Близько 60 спікерів та модераторів

Серед спікерів та модераторів цьогорічної конференції – відомі українські журналісти-розслідувачі – Денис Бігус, Анна Бабінець, Наталя Седлецька, Аліса Юрченко, Олекса Шалайський, Аліна Стрижак, Максим Опанасенко, Євгенія Моторевська, Данило Мокрик, Валентина Самар; громадські діячі та експерти: Ольга Айвазовська, Людмила Панкратова, Ігор Фещенко, Роман Вибрановський, Федір Сидорук, Віта Думанська, Гліб Канєвський.

У якості ключового спікера з промовою «Вибори в епоху нових технологій, фейків та пост-правди» виступив відомий американський журналіст та письменник Девід Кей Джонстон (David Cay Johnston). Також він провів одну з секцій – про те, як читати фінансові документи компаній.

Серед іноземних спікерів також: Володимир Тхорік (RISE Молдова), Пітер ван  Г’юіс (Pieter van Hius), Bellingcat, Бектур Іскандер, Kloop (Киргизстан); Гевін Різ (Gavin Rees), Європейський офіс Dart Center for Journalism and Trauma;  Петко Георгієв, Open Media Hub, Джуліан Шер, канадський експерт та тренер з журналістських розслідувань.

Повний перелік спікерів та детальніше про кожного з них можна почитати на сайті ІРРП https://irrp.org.ua/ijc18/spikeri-ijc18

“Ми запрошували спікерів, які могли б розповісти не тільки про те, що було вчора, а й про те, що буде завтра – як розвивається розслідувальна журналістика, що нове відбувається та чого можна досягти”, – Олександр Волошин, юрист ГО «Інститут розвитку регіональної преси – ІРРП», координатор проекту з підтримки розслідувальної журналістики та один з модераторів конференції.

Ярмарок ресурсів для розслідувачів

Окрім основної програми, у якій 13 секцій, кілька hands-on зон та загальних дискусій, на конференції діє ярмарок інструментів та ініціатив. Організатори надали можливість представникам громадських організацій та сервісних компаній представити корисні інструменти для журналістської роботи.

ІРРП також представляє свій новостворений Ресурсний центр – закритий онлайн-хаб для незалежних журналістів-розслідувачів, де зібрані усі інструменти, необхідні для проведення якісних розслідувань.

“Цей ресурс забезпечить онлайн-нетворкінг для журналістів-розслідувачів, допоможе налагодити взаємодію та знайти відповіді на питання, що виникають у роботі”, – розповідає Дарина Шевченко. Під час конференції можна буде дізнатися подробиці та зареєструватися у Ресурсному центрі.

Десята всеукраїнська конференція журналістів розслідувачів відбувається за підтримки: Антикорупційної ініціативи ЄС, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Британської допомоги від уряду Великої Британії, Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), міжнародних організацій Internews Ukraine, IREX та International Media Support (IMS); фонду газети Politiken, спільноти розслідувачів #n-vestigate, Інституту демократії, медіа та культурних обмінів (IDEM), Міністерства закордонних справ Німеччини.

Маргарита Рівчаченко, ІРРП

Маєте запитання, пропозиції, коментарі +38-067-234-42-16